Zima po raz kolejny zaatakowała na drogach w regionie

03.01.2019

Na drogach w regionie panują ciężkie warunki drogowe, a najbliższym czasie synoptycy przewidują kolejne opady śniegu. Dziś (2.01) rano kłopoty na drogach miały m.in samochody ciężarowe, przez co utrudniały jazdę osobówkom np. na drodze krajowej 75 z Nowego Sącza w kierunku Krynicy, czyli we Frycowej, Łabowej i Krzyżówce.

Ciężkie warunki panują też na drogach powiatowych. Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu tłumaczy, że powiat utrzymuje drogi trzeciej i czwartej kategorii. Chociaż za odśnieżanie odpowiedzialnych jest 17 wykonawców, którzy do swojej dyspozycji mają 38 pługów, odśnieżarek i piaskarek, to taki sprzęt na danej trasie może pojawić się z pewnym opóźnieniem. Dotyczy to dróg powiatu nowosądeckiego. – Do dwóch godzin od wystąpienia opadów może zalegać śnieg. Akcja zimowa jest prowadzona w sposób racjonalny na miarę potrzeb, ale użytkownicy dróg muszą się liczyć z tym, że na niektórych odcinkach i podjazdach może zalegać dłużej warstwa śniegu.

Co ciekawe, za dobę ciągłej pracy odśnieżających starostwo płaci około 46 tysięcy złotych.

Marek Urbański, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej przypomina, że standardy utrzymania dróg mówią o dwóch godzinach czasu na reakcję po rozpoczęciu opadów, ale często prace podejmowane są szybciej. – My z uwagi na to, że mamy teren podgórski, gdzie jest dużo wzniesień, staramy się i od lat pilnujemy, aby ta reakcja była od 20 do 40 minut.

Powiat limanowski utrzymuje 266 kilometrów dróg czwartej i piątej kategorii. W tym roku odśnieżaniem zajmie się 9 firm posiadających 23 maszyny do pracy na drogach.

Śnieg na drogach stwarza duże niebezpieczeństwo dla kierowców. O rozsądek i bezpieczną jazdę apeluje Wiesław Kądziołka, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. – Musimy bardzo spokojnie i delikatnie jeździć, aby się przyzwyczaić do śliskiej jezdni.  Zadbajmy o większe odległości za pojazdem poprzedzającym nas i wchodźmy w zakręt z odpowiednią prędkością, bo na śliskiej jezdni możemy wypaść poza trasę w każdej chwili.

Mimo trudnych warunków na drogach, mieszkańcy Nowego Sącza wydają się być zadowoleni z nadejścia zimy. – Bardzo się cieszę, bo jest biało i ładnie na ulicy. Tylko trzeba się ciepło ubierać – mówi jedna z sądeczanek. – Niech sobie troszkę pomrozi, bo nie będziemy mieli bakterii i komarów – dodaje nasza kolejna rozmówczyni.

W kolejnych dniach warunki pogodowe mają się pogorszyć. Synoptycy przewidują, że temperatura spadnie poniżej zera. Będzie padać, wiec warstwa śniegu może mieć nawet 50 cm. Pojawi się też silny wiatr, który w porywach może osiągnąć do 65 kilometrów na godzinę

Posłuchaj:
Adam Czerwiński
Wiesław Kądziołka
Sądeczanie
Marek Urbański
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN