Zima nie odpuszcza. Góry mogą być zdradliwe!

01.02.2019

Wciąż trzeba bardzo uważać, wychodząc w góry. Bez dużych umiejętności i odpowiedniego wyposażenia, może się to dla nas skończyć źle – szczególnie w Tatrach, ale i w Beskidzie Sądeckim nie jest idealnie.

Jak poinformował nas Michał Słaboń, naczelnik krynickiej grupy GOPR, główne szlaki Beskidu Sądeckiego są przetarte, ale na dłuższych odcinkach niezbędne będą narty skiturowe lub rakiety śnieżne.

Miejscami jest do 1,5 metra śniegu lub więcej. Po cieplejszych dniach śnieg trochę “siadł”, jest bardziej przystępny. Natomiast na szlakach jest sporo gałęzi i powalonych młodych drzew, w związku z obciążeniem śniegu. Trzeba uważać – podkreśla ratownik.

Trzeba liczyć się z tym, że czas przejścia danymi szlakami wydłuża się – nawet o kilka godzin.

Nawet przejście teoretycznie mniej wymagającymi trasami może być trudne – wynika ze słów Adama Sylki, gospodarza schroniska na Hali Łabowskiej. – Szlaki są bardzo trudne. Lepiej mieć narty turowe lub rakiety, wtedy można wejść wcześniej. Bez takiego sprzętu można ewentualnie próbować niebieskim szlakiem, który jest przedeptany od Łomnicy na Halę Łabowską oraz od Łabowej i Łabowca. Czerwonego nie polecam – przejście jest ciężkie. Szczególnie na Hali Pisanej jest bardzo trudno.

W związku z pogodą i radami opiekuna schroniska na Hali Łabowskiej, zainteresowanie noclegami na weekend nie jest ogromne.

Uważać trzeba też w Tatrach, gdzie dalej jest duże zagrożenie lawinowe. Poruszanie się po szlakach wymaga umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach.

W tym tygodniu 6 osób było rannych po zejściu lawiny pod Rysami. TOPR prowadził też akcję ratunkową w okolicy Gąsienicowej Turni, gdzie dwoje turystów potrzebowało pomocy. Na szczęście ratownicy dotarli do nich.

 

Posłuchaj:
Adam Sylka
Michał Słaboń
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN