Zima, śnieg i minusowe temperatury im nie straszne

15.02.2021

Miłośnicy historii i tajemnic jakie skrywa ziemia sądecka odnaleźli kolejne przedmioty z okresu średniowiecza. Tym razem członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny natrafili na pierścień, klamry do pasków rycerzy z czasów średniowiecza, a także grot od strzały, która najprawdopodobniej była używana na przełomie XV/XVI wieku.

– Zajmujemy się tutaj przede wszystkim poszukiwaniem na całym regionie, chcemy wzbogacić całą historie naszego regionu, Sądecczyzny, gdzie żyjemy i mieszkamy. Działaliśmy też na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu gdzie znaleźliśmy skarb, zastawę srebrną. Ona była z epoki XIX wieku i była to prawdopodobnie zastawa żydowska – mówi Stanisław Pustułka, prezes i założyciel Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny.

W ubiegłym roku w tym samym miejscu odnaleziono m.in. 4 średniowieczne siekierki, bransoletę z epoki brązu i szkatułkę z monetami. Członkowie stowarzyszenia współpracują z konserwatorem zabytków. Po sprawdzeniu znalezisk część trafia do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a część do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

Posłuchaj:
Stanisław Pustułka
Karolina Średnicka, fot. FB/Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN