Zima stulecia?

01.03.2018

Mamy już pierwszy dzień marca i wiele osób z utęsknieniem wygląda wiosny. Ta kalendarzowa przyjdzie za trzy tygodnie, ale czy to oznacza, że śnieg i mrozy znikną jak ręka odjął?

To miała być zima stulecia – tak jeszcze jesienią prognozowali synoptycy, przekonywali o tym też nawet górale. Co prawda ostatnie dni przyniosły nam siarczyste mrozy i śnieg, ale Sądeczanie przekonują, że nie takie zimy pamiętają.

– Kiedy przed laty jeden z moich synów był w wojsku, to była taka zima, że nie nie było go widać spod warstwy śniegu jak odśnieżał drogę. Wtedy mrozy sięgały ponad 30 stopni.

Dlatego ta tegoroczna dla wielu osób jest wręcz idealna…

– Teraz była cudowna zima, krótka, ale mróz też jest i bardzo dobrze, bo wymrozi wszystkie szkodniki, owady czy bakterie.

Choć z takimi teoriami, że mróz wymraża bakterie czy szkodniki nie zawsze zgadzają się eksperci. Tak czy inaczej wciąż pozostaje pytanie, jak długo będziemy musieli jeszcze ubierać się na cebulkę, a o poranku odkopywać auta spod warstwy śniegu? Zdaniem sądeckiego przyrodnika Grzegorza Tabasza warto tutaj obserwować ptaki. Choć w przypadku bocianów wcale nie jest tak, że jak wracają do Polski, to znaczy, że nadchodzi wiosna…

– One nie mają online dostępu do długoterminowych prognoz pogody, więc zegar biologiczny uruchomił się bocianom i one zaczynają wracać. Trzeba też powiedzieć, że do Polski wraca 40 tysięcy tych ptaków, więc ten peleton się rozciągnie. Pierwsze mogą pojawić się na początku marca, szczyt przylotów będzie w kwietniu, a ostatnie okazy pojawią się w maju.

Stanisław Michalik, nadleśniczy nadleśnictwa Piwniczna potwierdza tę teorię …

– Przylot bociana to jest dowód, że wiosna jest już blisko, ale pamiętajmy, że wśród bocianów też zdarzają się falstarty, niektóre ptaki wracają nawet kiedy jeszcze trwa zima lub są jej nawroty. Ale rzeczywiście jak tych bocianów będzie pojawiać się coraz więcej, szczególnie tych w locie, to możemy przypuszczać, że wiosna jest już blisko.

O tym, że blisko, przekonani są także mieszkańcy regionu…

– Jeszcze przez najbliższy tydzień będzie zima i koniec, poza tym już widać bazie, może nie są jakoś bardzo rozwinięte, ale są.

Dla tych, którzy jednak wcale z zimą rozstawać się nie chcą, nie mamy zbyt dobrych wieści. Zdaniem synoptyków to już ostatnie mroźne dni w tym roku. Kolejny tydzień ma nam przynieść dodatnie temperatury bez opadów śniegu.

Posłuchaj:
Relacja
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN