Złe relacje skutkują uzależnieniem od telefonu

15.07.2020

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez fundację Dbam o Swój Zasięg. 

Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Telefonów.

Zdaniem zapytanych przez reporterkę RDN mieszkańców Tarnowa, w dzisiejszych czasach ciężko funkcjonować bez telefonu.

Z telefonem pracujemy, dzięki temu nawiązujemy relację – mówią.

– Oszczędność czasu przede wszystkim. Pod ręką, że tak powiem, niekoniecznie musimy go mieć cały czas. – Taki jeden dzień niewiele wnosi w zasadzie według mnie. Ja bym powiedział, że bardziej uzależnieni od tego co za tym idzie, czyli od pracy i od ludźmi, z którymi musimy się kontaktować. Ciężko bez tego w sumie żyć teraz. Ja myślę, że warto czasami robić takie dni i testować jak to na nas działa.

Zdaniem psycholog pracującej w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Pauli Pilarskiej telefon, jak każde narzędzie, może być złe i dobre. Wszystko zależy od tego co z nim robimy i ile czasu mu poświęcamy.

– Tu są ważne dwie rzeczy, czyli zachowania i emocje. Pierwsze to jest to, czy ja mam ten telefon cały czas ze sobą, czy go ciągle sprawdzam, czy cały czas go potrzebuję. Wiadomo, że potrzebujemy go do pracy. Natomiast drugą rzeczą, bardzo ważną, są emocje. Czyli jeżeli ja zapomnę tego telefonu i źle się z tym czuję, mam brak poczucia bezpieczeństwa to to może świadczyć o tym, że ktoś jest uzależniony.

– Nastolatkowie są coraz bardziej sprawni w korzystaniu z technologii, ale wiek nie ma żadnego znaczenia w kwestii uzależnienia – dodaje psycholog Pilarska.

– Wiek tutaj nie ma znaczenia. To co pokazują badania, to to, że relacje są ważne. Uzależniają się od telefonu te osoby, które maja bardzo ubogie, kiepskie relacje. Czyli jeżeli są dorośli, którzy są pozbawieni jakoś tych relacji, nie mają ich, czy nie dbają o nie – to oni też oczywiście łatwo będą się uzależniali. Jeżeli nie ma jakiejś głębokiej relacji emocjonalnej pomiędzy rodzicem a dzieckiem, to tutaj łatwo może się to uzależnienie rozwinąć.

Jak mówi w rozmowie z RDN, Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu może być okazją do sprawdzenia swojego poziomu uzależnienia.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Paula Pilarska
Wydawca, Iza Kołakowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN