Żłobki i przedszkola w Tarnowie jeszcze nie dziś

06.05.2020

Władze Miasta Tarnowa zwróciły się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o opinię i ocenę, czy w obiektach, w których mieszczą się miejskie żłobki i przedszkola da się zrealizować i utrzymać warunki bezpieczeństwa sanitarnego założone w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Dlatego też miejskie placówki nie zostaną otwarte zgodnie z zalecaniami Ministra Zdrowia – 6 maja.

Jak mówi rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba, nie można podejmować pochopnych decyzji.

– Wszystko wskazuje na to, że w Tarnowie podobnie jak w większości miast w Polsce nie ruszą żłobki i przedszkola. Brak jest czasu na poważne i wymagające dużych nakładów pracy przygotowanie obiektów. Na wiele pytań dotyczących aspektów technicznych nie ma odpowiedzi, istnieją też poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Rodzice też nie kwapią się do wysyłania z domu swoich pociech tak wynika z przeprowadzonych sondaży.

Jak dodaje rzecznik Kutrzuba problemem są także ograniczenia co do liczby dzieci w grupie. Pracownicy już teraz rozważają wykorzystanie zwolnień lekarskich.

Jest wiele pytań i nieścisłości – dodaje.

– Jak rozwiązać problem z posiłkami i ich zmianowością i co z niezaangażowaniem do pracy osób powyżej 60 roku życia kiedy sporo takich osób jest zatrudnionych w tarnowskich placówkach. Zatrudnienie to kolejny problem, ponieważ opiekunki w żłobkach i nauczycielki w przedszkolach podkreślają, że może to być praca ponad siły z tego powodu poważnie zastanawiają się nad wykorzystaniem zwolnień lekarskich.

Jak wiecie z wiadomości RDN od dziś ponownie dostępne będą placówki przedszkolne i żłobki z terenu Gminy Tarnów.

Szkoły podstawowe, średnie i uczelnie wyższe pozostają zamknięte do 24 maja.

Posłuchaj:
Ireneusz Kutrzuba
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN