Zmarł Józef Stojek, ostatni Żołnierz Wyklęty z Nowego Sącza

27.05.2022

W wieku 96 lat zmarł Józef Stojek, Żołnierz Wyklęty z Nowego Sącza. Był członkiem Batalionów Chłopskich, a po wojnie działał w partyzanckich oddziałach “Grom” i “Grot”, walcząc w podziemiu antykomunistycznym.

Był aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i przez kilka lat więziony.

Msza Święta żałobna odbędzie się 28 maja o 15.00 w kościele Trójcy Świętej w Nowym Sączu (parafia św. Rocha), po której nastąpią uroczystości pogrzebowe.

Różaniec zostanie odmówiony w dniu pogrzebu, w kościele o 14.30.

Józef Stojek był Honorowym Obywatelem Nowego Sącza.

Józef Stojek – ps. „Gryzoń”, ur. 25.10.1925 r. w Gołąbkowicach. W czasie wojny członek Batalionów Chłopskich. Po wojnie najpierw jako łącznik w oddziale „Grom” Stanisława Piszczka ps. „Okrzeja”, a następnie jako partyzant w grupie „Grot”, podporządkowanej Józefowi Kurasiowi ps. „Ogień”, dowodzonej przez Mariana Mordarskiego ps. „Śmiga”, „Ojciec”, która ujawniła się w kwietniu 1947 r. Oddział „Grot” działał na Sądecczyźnie m. in. rozbrajając posterunki milicji. Siedzibę miał na Skałce pod Przehybą.

W 1952 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Więziony był w Krakowie na Montelupich, Wiśniczu i Potulicach. Następnie pracował przymusowo w kopalni w Knurowie. Na wolność wyszedł w 1956 r. Potem przez lata inwigilowany przez SB.

Zmarły odznaczony był m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, oraz medalami: „Pro memoria”, „100 lecia odzyskania Niepodległości” i „Pro Patria”.

Autor metryki: Jacek Zygadlewicz.

Wspomnienia Józefa Stojka z 2018 roku:

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN