Zmiana planów – powiat wycofał się z inwestycji za 150 milionów

20.08.2021

Powiat tarnowski zrezygnował z ubiegania się o dofinansowanie z Polskiego Ładu największej w historii powiatu inwestycji wartej 150 milionów złotych.

Chodzi o drogę Siepietnica – Lubaszowa o długości ponad 20 kilometrów, która miała być bezlimitową inwestycją zgłoszoną w ramach rządowego programu.

Jak powiedział Radiu RDN wicestarosta Jacek Hudyma, powiat zdecydował się walczyć o 15 milionów złotych z Polskiego Ładu, bo jak mówi, jest to kwota realna, którą można pozyskać.

Dodaje, że Siepietnica jest nierealnym projektem w tym rozdaniu..

– Zostało to wycofane po analizach, po konsultacjach z Urzędem Wojewódzkim i z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Był to nierealny projekt, nie byłoby szans pozyskać tych środków przy tych kwotach, które są zabezpieczone centralnie, czyli 20 miliardach zł na cały kraj. To była kwota po prostu nie do zrealizowania i była obawa, że stracilibyśmy możliwość wykonania innych inwestycji i wówczas byłby problem, że powiat tarnowski w ogóle by stracił możliwość pozyskania jakichkolwiek środków, dlatego taka decyzja była zarządu, że wycofujemy.

Zamiast drogi Siepietnica – Lubaszowa powiat tarnowski zgłosił do Polskiego Ładu modernizację Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu, na którą potrzeba 1 milion 200 tysięcy zł.

Pozostałe dwie inwestycje, o które będzie walczył w tym rozdaniu, to remont drogi powiatowej w Grabnie za 9 milionów zł i utworzenie Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Dwudniakach, który ma kosztować blisko 5 milionów zł.

Przypomnijmy, samorządy mogły zgłosić trzy wnioski w ramach Polskiego Ładu: jeden bez kwotowych ograniczeń, dwa pozostałe muszą zmieścić się w kwotach do 30 i do 5 milionów złotych.

Inwestycje mają być dofinansowane przez rząd w 95 procentach.

Posłuchaj:
Jacek Hudyma
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN