Zmiany na Cmentarzu Żydowskim

31.10.2017

Na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie powstanie pierwsza w historii baza danych osób tam spoczywających. Nekropolia przejdzie też rewitalizację za 3 miliony złotych. Pieniądze pochodzą głównie ze środków unijnych.

Miasto przeznaczyło właśnie 50 tys. złotych na część prac konserwatorskich i budowlanych. Cały remont jest bardzo kosztowny i jak podkreśla Adam Bartosz – prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej – te środki to kolejny mały, ale ważny wkład do tej inwestycji. – To jest oczywiście bardzo niewielka suma, która jest potrzebna do tzw. wkładu własnego. W ramach projektu jest kilka segmentów. Takim największym jest budowlano-remontowy, w skład którego wchodzi budowa znacznej części ogrodzenia i remontu części tej, która została kiedyś zbudowana i zniszczała. To bardzo kosztowne – dodaje Adam Bartosz.

Oprócz inwentaryzacji nagrobków i remontu ogrodzenia projekt obejmuje także remont budynku pogrzebowego i pomnika, powstaną ścieżki przystosowane dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Odrestaurowanych ma zostać sto nagrobków.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN