Czy zmiany związane z segregacją pacjentów na SORach usprawnią funkcjonowanie tych oddziałów? [WIDEO]

12.07.2019

Wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko, która była gościem programu Słowo za słowo uważa, że jeżeli szpitale poważnie potraktują nowe prawo, skończy się niepotrzebne zaleganie pacjentów w tych miejscach.

Od lipca obowiązują ścisłe zasady kierowania chorych do poszczególnych lekarzy. Pacjent w stanie zagrożenia życia ma być przyjmowany natychmiast.

Jest też grupa pacjentów, która powinna mieć kontakt z medykiem w okresie od 10 minut do maksymalnie godziny.

Reszta może poczekać dłużej, lecz będzie z nią kontakt na bieżąco – mówi wiceszefowa resortu zdrowia.

I dodaje, że są na to dodatkowe pieniądze.

– Pacjenci z czwartej, piątej grupy, którzy praktycznie nie powinni się znaleźć na SORze, będą informowali jak długo mogą czekać lub kierowani do nocnej opieki medycznej. Jeśli jednak zdecydują się zostać, po upływie półtorej godziny, stan ich zdrowia będzie ponownie konsultowany. Za tym idą pieniądze – zwiększyła się wycena Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych – od 5 do nawet 15%. Szpitale są zobowiązane stosować taką metodę organizacji pracy.

Na pytania słuchaczy o to kiedy polska służba zdrowia zacznie funkcjonować lepiej i skończą się długie kolejki do lekarzy, wiceminister zdrowia przekonuje, że konkretne działania są podejmowane, lecz potrzeba czasu, by zobaczyć efekty.

I podaje dane finansowe, z których wynika progres w zakresie nakładów w tym obszarze. Wg Józefy Szczurek – Żelazko, obecnie wynoszą one 100 miliardów złotych, a pięć lat temu oscylowały wokół 72 miliardów.

Większość środków została przeznaczona na pensje dla pracowników, by zatrzymać kadrę medyczną w kraju.

Wiceszefowa resortu zdrowia uważa, że zjawisko emigracji zarobkowej lekarzy i pielęgniarek w związku ze znacznym wzrostem ich pensji, praktycznie się skończyło.

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN