Znamy trzy inwestycje, które Tarnów wybrał o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu

28.07.2021

Budowa drogi łączącej ulicę Krakowską z Tuchowską, letni park wodny z towarzyszącą infrastrukturą do zawodów oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 z budową nowej sali gimnastycznej – to zadania, które miasto zgłosi w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Samorządy mogą dostać do 95 procent dofinansowania.

Radni zgodzili się bez żadnego sprzeciwu na wytypowanie właśnie tych projektów podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej.

– Jeśli chodzi o te trzy wnioski do Polskiego Ładu oceniam je bardzo dobrze, wybrane są w sposób przemyślany, nie mam zastrzeżeń i chyba nikt z radnych tych zastrzeżeń nie ma, oby tylko się to udało – mówi radna Krystyna Mierzejewska.

– Proponowane inwestycje są celowe, sensowne i oby doszły do realizacji. Pierwsze promesy będą rozdawane już we wrześniu, więc liczymy, że Tarnowowi się w końcu uda – dodaje radna Anna Krakowska.

Najdroższą inwestycją, która może być wybrana bez limitu kwotowego, będzie budowa łącznika do ulicy Tuchowskiej.

Jak wylicza prezydent Roman Ciepiela, ma kosztować około 167 milionów złotych.

– To nowe połączenie drogowe domyka od strony południowej ring komunikacyjny i umożliwia, szczególnie z południa aglomeracji tarnowskiej, dobre połączenie ze strefami ekonomicznymi, jak również z instytucjami miasta. W sposób zdecydowany odciążyłaby ta inwestycja połączenie z miastem Tarnowem, które kanalizuje teraz ruch w okolicy sądu i ul. Tuchowskiej. Rozwiązanie jest przygotowane już do realizacji, ma wydaną prawomocną decyzję środowiskową i jest przygotowany program funkcjonalno – użytkowy, czyli zdolność do rozpoczęcia postępowania przetargowego.

Letni park wodny z lodowiskiem jest drugim zadaniem o wartości do 30 milionów złotych. Ma powstać w sąsiedztwie basenu krytego i Areny Jaskółka, na terenie dawnego basenu letniego. Kompleks może być gotowy do 2023 roku i mógłby służyć podczas igrzysk europejskiech, które mają również odbywać się w Tarnowie.

– Na terenie drugiej niecki basenu wybudowane byłoby lodowisko sztuczne, które w tej chwili jest w warunkach tymczasowych na otwartej przestrzeni. Byłoby zadaszone, większe niż obecnie i cały teren urządzony byłby do rozgrywania w dyscyplinach piaskowych. I właśnie na terenie dawnych basenów mogą być miejsca do przeprowadzenia w lipcu 2023 roku dyscyplin uzgodnionych z władzami Małopolski i Polskim Komitetem Olimpijskim w ramach Igrzysk Europejskich.

Przypomnijmy, w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych samorządy mogą składać 3 wnioski o dofinansowanie.

Dostaną do 95 proc. refundacji środków poniesionych na inwestycje. Jeden wniosek jest bez kwotowych ograniczeń, a dwa pozostałe musza zmieścić się w kwotach do 30 i do 5 milionów złotych.

Co ważne, samorządy mają dwa tygodnie więcej czasu na złożenie wniosków. Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużył nabór do 15 sierpnia, a nie do 30 lipca, jak było to pierwotnie.

Posłuchaj:
Krystyna Mierzejewska i Anna Krakowska
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN