Znika pracowniczy abonament parkingowy

19.07.2019

Od października nie będzie już abonamentu za 60 zł dla osób pracujących w centrum. Do tej pory umożliwiał on im parkowanie w pobliżu miejsca pracy.

Jak wyjaśnia Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich, decyzja wzięła się stąd, że auta blokowały przez cały dzień większość miejsc.

– Wyrabiało go ponad 400 osób miesięcznie co na naszą strefę 2300 miejsc jest to dość znaczny procent. Ktoś wykupuje abonament, stawia samochód i ten samochód cały czas stoi. Mieliśmy też dużą ilość próśb, sygnałów od ludzi, którzy w centrum prowadzą działalność, że jest taka blokada miejsc i prosili, żeby ten abonament był zlikwidowany. Z tym abonamentem był też taki problem, że był on wystawiany na jedną ulicę. Jak na tej ulicy nie było miejsca, parkowali na sąsiednich i dostawali mandaty.

Alternatywą dla pracujących w centrum, którzy korzystali z abonamentu za 60 zł, pozostaje ogólnie dostępny – na wszystkie ulice – za 200 zł miesięcznie.

Urzędnicy mają nadzieję, że wysoka cena zniechęci do przyjeżdżania samochodem na Starówkę.

– Może zostawi sobie gdzieś tam na obrzeżach, wsiądzie w autobus i dojedzie do centrum, korzystało z niego dużo ludzi z poza Tarnowa. Wszystkie te zmiany mają na celu skrócenie czasu parkowania. Może się kierowcy zaczną zastanawiać, jeśli mam płacić więcej może zaparkuje gdzie indziej. Są miejsca nie objęte strefą i nikt tam nie parkuje. Na przykład niedawno wyznaczone parkingi na ulicy Nadbrzeżnej między ulicą Mostową a Dąbrowskiego.

Od października rośnie też opłata za brak biletu parkingowego. Zamiast 50 zł, kierowca zapłaci 150.

Urzędnicy tłumaczą to kosztami windykacji, które przekraczają często dotychczasową opłatę.

Dodajmy, że po powiększeniu strefy parkowania – o Drużbackiej, Wita Stwosza, Głowackiego, Rogoyskiego, Rejtana, Grottgera, PCK, 1 Maja i część Parkowej – będzie w tym roku w Tarnowie w sumie blisko 2600 miejsc parkingowych.

Posłuchaj:
Jacek Chrobak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN