Znów graffiti na murach Starego Cmentarza – interwencja RDN

03.04.2018

– To stary, zabytkowy cmentarz, jedna z wizytówek miasta. Nie można traktować go w taki sposób – mówią rozżaleni tarnowianie, którzy na murach Starego Cmentarza zauważyli kolejne bazgroły.

Ich zdaniem przy ulicy Narutowicza i Tuchowskiej w Tarnowie co rusz pojawiają się nowe malunki. Wandale i tym razem nie dali o sobie zapomnieć. – Jest to walka z wiatrakami, ale mam nadzieję, że będzie tego coraz mniej. – To jest bardzo stary cmentarz, ale to jest też miejsce święte, jak tak można. – Dlaczego niszczą takie miejsca, które są dla nas ważne? Miejsca święte, jak te, powinny być szanowane – komentują zachowanie wandalów tarnowianie.

Jak tłumaczy Maria Wójcik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy największym problemem jest fakt, że nie każdy fragment muru Starego Cmentarza jest monitorowany. A to swojego rodzaju furtka dla wandali. – To są graffiti, które zostały wykonane jeszcze w poprzednim roku, ale ze względu na warunki atmosferyczne nie mogliśmy ich usunąć. Dopiero teraz, na wiosnę, możemy się za to zabrać. Jest to też trudna rzecz, bo nie możemy tego zamalować, bo to zabytek. Musimy więc taką rzecz zmyć nie uszkadzając muru – dodaje Maria Wójcik.

W najbliższym czasie ma być prowadzony remont zabytkowego muru. Zewnętrzna strona cmentarza ma być lepiej monitorowana.

Za bazgroły na murach grozi kara grzywny od 500 do 5000 zł. Wandali jednak bardzo trudno złapać.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maria Wójcik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) Wiesław Krajewski - 17.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN