Żołnierze AK z regionu tarnowskiego także mieli swój wkład w akcję ‘Burza”

01.08.2021

Msza św. w kościele xx. Filipinów, złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza i syreny, które odezwą się o godz 17 – tak Tarnów uczci 1 sierpnia pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego i akcji ‘Burza”.

Wprawdzie 1 sierpnia to 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największej operacji militarnej, przeprowadzonej przez Armię Krajową, ale akcja ‘Burza” rozpoczęła się wcześniej i walczący w szeregach AK na Ziemi Tarnowskiej mieli w nią niemały wkład, przypomina Mieczysław Czosnyka, tarnowski historyk, nauczyciel w Szkole Szczepanika.

– Przypomnijmy, że akcja ‘Burza’ rozpoczęła się w styczniu roku 1944 i miała podstawowy cel, żeby wypędzić armię niemiecka z okupowanych terenow Rzeczypospolitej. Ten akcent tarnowski lączy sie ze słynnymi akcjami ‘Most II’ i ‘Most III’, w maju i lipcu 1944 roku – wyjaśnia.

Samo miasto Tarnów było punktem tranzytowym dla osób przejmowanych przez lądujące na granicy Jadownik Mokrych i Wał Rudy samoloty oraz miejscem, gdzie fragmenty rakiety V-2 ukryto przed dostarczeniem na lądowisko.

– Samoloty miały za zadanie przechwycenie tzw. pasażerów i przejęcie fragmentów oraz dokumentacji rakiety V-2. Pasażerowie przybyli do Tarnowa dostawali bilety kolejowe do stacji w dzisiejszym Łęgu Tarnowskim. Fragmenty rakiety i dokumentacja rakiety V-2 przyjechała do Tarnowa zakamuflowana w butlach gazowych i złożona została w składzie opału tam, gdzie do niedawna mieścił się dzisiaj dworzec PKS – opowiada Mieczysław Czosnyka.

O udziale tarnowian w samym Powstaniu Warszawskim właściwie nic nie wiadomo. Wiemy jednak, że Tarnów stał się schronieniem dla niektórych powstańców warszawskich, którzy dotarli po upadku powstania i w czasach komunizmu dbali, by pamięć o wielkim niepodległościowym zrywie z roku 1944 nie zaginęła.

Msza św. odprawiona zostanie w kościele xx. Filipinów w niedzielę 1 sierpnia o godz. 17. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza przez władze miasta, członków Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Tarnowie, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji patriotycznych i zaproszonych gości.

Posłuchaj:
Mieczysław Czosnyka
Maria Polaczek, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN