Żołnierze Niezłomni będą patronować Szkole Podstawowej w Bączej-Kuninie

25.09.2018

Pracownicy szkoły w gminie Nawojowa od dawna starali się o to, by właśnie Żołnierze Niezłomni patronowali tej placówce. Oficjalne przekazanie sztandaru zaplanowano na czwartek (27.09). Data nie jest przypadkowa – przekonuje Krystyna Łękawska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bączej – Kuninie.

– Jest to data oznaczająca dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ten dzień został wprowadzony 20 lat temu. W naszej szkole skupiamy się na Żołnierzach Niezłomnych, którzy działali na terenie gminy Nawojowa.

W 1947 roku leśniczy z Nawojowej założył Polską Podziemną Armię Niepodległościowców. Dołączali do niej głównie młodzi chłopcy, którzy chcieli walczyć z komunizmem.

– Z tego oddziału Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców wyłoniła się tzw. żandarmeria, był to oddział wojskowy, który zimą roku 1948 – 1949 ukrywał się w lasach na Hali Łabowskiej, gdzie powstała tzw. baza – dodaje Krystyna Łękawska.

Należał do nich między innymi ks. Władysław Gurgacz, kapelan Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości nadania imienia Żołnierzy Niezłomnych Szkole Podstawowej w Bączej Kuninie rozpoczną się w czwartek o godz. 9.00 występem dzieci, po nim Apel Poległych w wykonaniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, później zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem rodaka ks. prałata Stanisława Dutkę, proboszcza parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Ks. Stanisław Dutka tego dnia otrzyma także honorowe obywatelstwo gminy Nawojowa.

W uroczystościach weźmie też udział ks. Jan Majocha, syn jednego z członków żandarmerii działającej na terenie gminy Nawojowa.

Posłuchaj:
Krystyna Łękawska
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN