Żołnierze Niezłomni patronem szkoły podstawowej w Bączej Kuninie

28.09.2018

Żołnierze Niezłomni po II wojnie światowej walczyli o wolność Polski. Ich postawa jest przykładem dla dzieci w Bączej Kuninie. Od dziś (27.09) tutejsza szkoła podstawowa nosi imię Żołnierzy Niezłomnych. Na nadanie imienia szkole wybrano nieprzypadkowy dzień, święto Podziemnego Państwa Polskiego.

Dzieci z Bączej Kuniny doceniają bohaterstwo swoich patronów i są z nich dumne. – To tacy ludzie, którzy bronili ojczyzny i swojego kraju – mówi jedna z uczennic. – Walczyli o niepodległość Polski – dodaje inny uczeń.

Na uroczystościach pojawiły się również potomkowie i rodzina niektórych żołnierzy z ziemi Sądeckiej. Jednym z nich jest ksiądz Jan Majocha, którego ojciec uczestniczył w walkach z komunistyczną władzą. – Żołnierze jako młodzi chłopcy bronili ojczyzny. Byli bardzo odważni i dziś chcemy ich uhonorować, pamiętać o nich i modlić się za tych, którzy oddali życie. W tych rejonach walczył mój tata więc tym bardziej ta uroczystość jest dla mnie wzruszająca – tłumaczy ksiądz.

Natomiast Krystyna Łękawska, dyrektor szkoły podstawowej w Bączej Kuninie, podkreślała jak bardzo istotne jest opowiadanie uczniom o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. – Chodzi o to, aby przekazać pokoleniom naszych uczniów wartości, które były ważne dla Żołnierzy Niezłomnych. To patriotyzm, umiłowanie ojczyzny i wolności – wymienia.

Podczas uroczystości można było zobaczyć też występy dzieci, a po nich Apel Poległych z udziałem orkiestry Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Została również odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Dutkę, proboszcza parafii bł. Karoliny w Tarnowie, pochodzącego z Nawojowej. Ks. Stanisław Dutka tego dnia otrzymał także honorowe obywatelstwo gminy Nawojowa.

Posłuchaj:
Krystyna Łękawska
ksiądz Jan Majocha
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Sylwester Brzeźny
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN