ZUS przypomina o kontrolach zwolnień lekarskich

05.02.2019

To nieporozumienie – w taki sposób wielu dyrektorów szkół komentuje pisma w sprawie kontroli nauczycieli.

Małopolski ZUS skierował do szkół pisma przypominające szefom szkół, że mogą kontrolować pedagogów na zwolnieniach lekarskich.

Jerzy Feret, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, na razie nie zamierza kontrolować swoich nauczycieli.

Przyznaje, że zdziwiło go pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jak mówi, takie kontrole to technicznie duży kłopot. – ZUS formalnie prosi, tylko to jest taka prośba, że raczej nie powinienem odmawiać. Pierwszy raz mi się zdarzyło, żeby ZUS obligował mnie do wysyłania sprawozdań czy raportów, tym bardziej, że sytuacja w naszej szkole jakoś nie odbiega od normy. Nie poczuwam się do obowiązku raportowania. Nawet jeżeli miałoby to przyczynę w tzw. akcji protestacyjnej, to przecież nauczyciele są inteligentni i byliby na tym zwolnieniu w domu, więc, co ja bym sprawdził, że są w domu? – komentuje dyrektor.

Jak wiecie z Wiadomości RDN, w ramach akcji protestacyjnej Związek Nauczycielstwa Polskiego namawia nauczycieli do przebadania się.

Nauczyciele walczą w ten sposób o 1000 zł podwyżki i poprawę warunków pracy.

Jak dodaje dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Jerzy Feret, ta kontrola, to wyższy stopień komunizmu.

Technicznie kłopot przy kilku osobach z przeciążonej już i tak kadry administracyjnej. – Każdy dyrektor szkoły – proszę wierzyć – naprawdę ma mnóstwo pracy, więc nawet technicznie to zorganizować to kłopot. Wyobraźmy sobie, ze nagle 20 nauczycieli nie ma, a ZUS sugeruje tutaj, żebym ja, albo pracownik oddelegowany, zajął się kontrolą zwolnień w miejscu zamieszkania nauczycieli, czyli dyr. pojedzie, bo nie ma na tyle administracji, a szkoła się będzie sama organizować. To wyższy stopień komunizmu.

Jak przyznaje Anna Szaniawska, rzecznik ZUS w Małopolsce, wcześniej nie wysyłano podobnych pism, gdy protestowali policjanci czy pracownicy sądownictwa i prokuratur. Jak dodaje, gdy kolejne grupy zawodowe zaczęły zapowiadać, że będą wykorzystywać zwolnienie niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, ZUS rozpoczął akcje informacyjną skierowaną do pracodawców.

Jak tłumaczy rzeczniczka, akcja nie jest skierowana przeciw nauczycielom, bo podobne pisma trafiły teraz również do innych pracodawców. – Chodzi o to, by ograniczyć absencję, wypłatę nienależnych świadczeń, nawiązać współpracę z dyrektorami szkół i innymi pracodawcami, przypomnieć im, że mają takie uprawnienia do kontroli i by ze swej strony je podjęli.

Zobacz także:

ZNP w Tarnowie zachęca nauczycieli do przebadania się

Posłuchaj:
Jerzy Feret
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN