ZUS skontrolował zwolnienia

03.09.2018

Prawie 600 tys. zł wróciło do tarnowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach przeprowadzonych w pierwszym półroczu bieżącego roku.

Jak wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego ZUS, w kompetencjach instytucji leżą dwa rodzaje kontroli.

Kontrolerzy ZUS odwiedzają osoby na zwolnieniach lekarskich i sprawdzają, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo.

-Bywają takie kuriozalne przypadki, gdzie na przykład kontroler ZUS-u przyjeżdża na miejsce kontroli i zastaje pana, który ma zwolnienie na kręgosłup, jak pomaga budować dom swojej córki dźwigając ciężkie cegły. Albo pan ze schorzeniem nogi, chodzący o kuli, akurat dźwiga szafę z sąsiadem – opowiada Anna Szaniawska.

-W takich przypadkach zasiłki za cały okres chorobowego są cofane – wyjaśnia. – Zdarzają się też osoby, które L4 traktują jak drugi urlop – dodaje rzeczniczka. -Mało tego, wstawiają zdjęcia z tego urlopu na portale społecznościowe i to też jest podstawa do cofnięcia zasiłku. Pracodawca może się do nas zwrócić o przeprowadzenie kontroli jak widzi, że jego pracownik takie zwolnienie nieprawidłowo wykorzystuje – informuje Anna Szaniawska.

Ponadto osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może zostać wezwana do ZUS-u, gdzie lekarz orzecznik sprawdza, czy w danym przypadku rzeczywiście należy się zwolnienie.

Zasiłek chorobowy zostaje również obniżony, gdy zwolnienie lekarskie zostanie dostarczone później, niż przepisowe 7 dni od jego wystawienia.

Najwięcej pieniędzy wróciło do tarnowskiego ZUS-u od osób, którym obniżono zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne z powodu ustania tytułu do ubezpieczenia, np. z racji rozwiązania umowy o pracę.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN