ZUS wstrzymuje coraz więcej zasiłków chorobowych

12.08.2019

W Tarnowie skontrolowano do czerwca ponad 3 270 osób na L4, zasiłki straciło ponad 230 z nich. Nieprawidłowości dotyczą zarówno wystawienia samego zwolnienia i zakwestionowania niezdolności do pracy, jak i spędzania na nim czasu.

Do czerwca małopolskie oddziały ZUS zakwestionowały kilkakrotnie razy więcej zwolnień, pozbawiając zasiłków na kwotę blisko trzykrotnie wyższą niż w tym samym okresie 2 lata wcześniej.

Jak przyznaje Anna Szaniawska, małopolski rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na skuteczniejsze wychwytywanie nieprawidłowości wpływają elektroniczne zwolnienia.

– Niewątpliwie pomocnym narzędziem przy wykrywaniu nieprawidłowości są elektroniczne zwolnienia, które od grudnia 2018 roku są obowiązkowe i pozwalają Zakładowi Ubezpieczeń na bieżąco weryfikować zwolnienia i szybko reagować na pojawiające się nieprawidłowości.

Jak dodaje rzeczniczka małopolskiego ZUS, osoby, które podczas L4 nie stosują się do zaleceń lekarza, wykonując czynności, które mogą wydłużyć czas powrotu do zdrowia, muszą liczyć się z tym, że mogą stracić zasiłek.

– W ostatnim czasie pracownik zastał osobę, która według zaleceń lekarza miała leżeć, a wykonywała prace porządkowe na swoim podwórku i właśnie kosiła trawnik kosiarką spalinową. W innym przypadku nasz pracownik zastał kobietę, która zamiast leżeć, bawiła się ze swoim dzieckiem na placu zabaw.

W Małopolsce w sumie do czerwca wstrzymano półtora tysiąca zasiłków chorobowych. Zaoszczędzono w ten sposób półtora miliona zł. W Tarnowie blisko 170 tysięcy.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN