ZUS znów ostrzega przed oszustami

23.02.2021

Maile z informacją o niedopłacie składek i konieczności ich uregulowania w ciągu 24 godzin nie są prawdziwe. Jak tłumaczy rzecznik Anna Szaniawska, ZUS nigdy nie rozsyła tego typu korespondencji.

Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresu, który wyświetla się jako alert@zus.pl – dodaje rzecznik Szaniawska.

– Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci nie otrzymują informacji o rozliczeniach składek czy nadpłatach, ani też żadnych wezwań do zapłaty. W ten sposób ZUS kontaktuje się jedynie z tymi, którzy mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę korespondencji – dodaje rzecznik.

Na takie maile nie należy odpowiadać, a także nie powinniśmy otwierać załączników, w których mogą znajdować się wirusy. Wiadomości tego typu najczęściej mają zainfekować komputer lub uzyskać dostęp do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Jeśli macie wątpliwości co do nadawcy korespondencji możecie skontaktować się ze swoją placówką ZUS-u lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 albo pod adresem mailowym: cot@zus.pl.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN