Zwiększa się poziom rzek, jednak nie ma jeszcze zagrożenia powodziowego

18.07.2018

Na żadnej z rzek w powiecie nowosądeckim nie został przekroczony stan ostrzegawczy. Jednak z powodu intensywnych opadów sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Zagrożenie może się zwiększyć, jeśli większe opady utrzymyają się przez najbliższe dni. – Za jakiś czas te stany wód mogą się podnieść, ale na chwilę obecną nie ma zagrożenia powodziowego – informuje Ryszard Wąsowicz kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Niewielki wzrost poziomu wody odnotowano na rzecze Dunajec w miejscowości Gołkowice oraz na rzece Kamienica w miejscowości Łabowa.

Z powodu zwiększonych opadów deszczu wielu mieszkańców martwi się o swoje domostwa. Obecnie nie ma jednak zagrożenia większymi podtopieniami, ponieważ ziemia po ostatnich upałach cały czas wchłania wodę. – Na skutek tego, iż nie było długo opadów deszczu ziemia jest w stanie przyjąć dużo wody – dodaje Ryszard Wąsowicz.

Od godziny 17.00 ze zbiornika Czorsztyn zostanie wypuszczone więcej wody. Będzie to 160 m3/s, po czym w czwartek (19.07) o godzinie 8.00 zmaleje do 75 m3/s. Jak uspokajają pracownicy elektrowni wodnej, nie ma się czego obawiać. W poprzednich latach wartości te sięgały ponad 500 m3/s i nie powodowały zagrożenia.

Posłuchaj:
Ryszard Wąsowicz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN