Zwiększyła się lista potencjalnych dawców szpiku

07.12.2018

Wydłużyła się tarnowska lista potencjalnych dawców szpiku. To większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka i powrót do zdrowia dla chorych na białaczkę.

W dzień św. Mikołaja (06.12.) odbyła się 15. już akcja charytatywna poszukiwania dawców organizowana przez tarnowską Kroplę. Ogółem 107 osób przyszło przebadać się z nadzieją, że zostanie czynnymi dawcami.

Czekamy z taką nadzieją, że może to właśnie będziemy my. – To mnie najbardziej motywuje, bo chcę pomóc i oddać szpik, jest pełna gotowość. – Zdecydowanie się na dyspozycyjność w pewnym momencie mojego życia, gdy zadzwoni telefon. Jest to małą ofiarą, ale można uratować życie. – Mam nadzieję, że jednak komuś pomogę. – Decyduję się bez wahania – mówią potencjalni dawcy.

Do tej pory już 10 osób z 5 tysięcy zarejestrowanych podczas tarnowskiej akcji oddało szpik chorym.

Jak mówi Katarzyna Duraj, dyr. Katolickiej Szkoły Podstawowej i prezes stowarzyszenia Kropla, to dużo, bo statystycznie jedna osoba na 25 tysięcy zostaje czynnym dawcą.

Kilkanaście osób zostało też poinformowanych o zgodności, ale nie zdążyło już oddać. Nie wszystkie z tych osób mogły oddać, bo biorcy często nie dożyli. Chorych jest niestety coraz więcej i coraz częściej chorują osoby w średnim wieku. Dawniej byli to głównie dzieci i starsi. Nie zdarzyło nam się na szczęście, żeby wśród dawców pojawiła się osoba, która w momencie, gdy trzeba oddać szpik, powiedziała nie. Coraz częściej przychodzą całe rodziny by dołączyć do listy – dodaje.

W Katolickiej Szkole Podstawowej w Tarnowie trwa do poniedziałku (10.12) zbiórka środków czystości dla dzieci z wrocławskiej kliniki. Trafią do maluchów razem z tarnowską listą dawców szpiku 12 grudnia.

Posłuchaj:
Potencjalni dawcy
Katarzyna Duraj
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN