Żydowskich grobów więcej niż się spodziewano – georadar pracuje w terenie

14.12.2017

Na tarnowskim Kirkucie, podczas inwentaryzacji, zlokalizowano pod ziemią ponad 11 tysięcy nagrobków Żydów. To o 5 tysięcy więcej niż pierwotnie przypuszczano.

Janusz Bogacz – wiceprezes Komitetu Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie nie kryje, że było to duże zaskoczenie. A grobów może być jeszcze więcej. – Spodziewaliśmy się, że może być nieco więcej niż ponad 6 tysięcy, ale 11 tysięcy nikt nie szacował. To jest tak stary cmentarz, że tu były pierwsze pochówki i chociaż religia żydowska zakazuje chowania w tym samym miejscu, gdzie wcześniej ktoś był pogrzebany, to niewykluczone, że takie pochówki przeszły w zapomnienie i w to miejsce powstały następne groby – mówi Janusz Bogacz.

Badanie, które przeprowadza Aleksander Schwartz z komisji rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich są prowadzone na bazie starych zdjęć lotniczych oraz za pomocą georadaru, który bezinwazyjnie wykrywa, czy ziemia była naruszana.

Odnalezione mogiły to groby masowe tarnowskich Żydów z okresu hitlerowskiej zgłady. Po zakończeniu inwentaryzacji w miarę możliwości będzie można przypisać konkretne miejsce pochówku do danej osoby, a cała baza danych będzie udostępniona publicznie w internecie. Pojawi się też aplikacja, dzięki której będzie można odnaleźć grób za pomocą GPS. Niebawem Cmentarz Żydowski będzie też rewitalizowany.

Posłuchaj:
Janusz Bogacz
Badanie georadarem
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN