Żydzi doceniają tarnowską dbałość o kulturę żydowską

03.02.2020

Wielomilionowy projekt renowacji zabytkowego Cmentarza Żydowskiego przy ul. Szpitalnej to najważniejsze przedsięwzięcie realizowane w ubiegłym roku przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Prezes Komitetu, Adam Bartosz, podsumowując 2019 rok, mówi że udało się także zorganizować wiele ważnych wydarzeń związanych z kulturą żydowską.

– Organizowaliśmy w tym roku takie projekty jak Galicjaner Sztetl, czyli doroczny festiwal żydowski, święto Purim, upamiętnienie 80. rocznicy spalenia tarnowskich synagog, święto Chanuki. Ale również, i to też należy podkreślić, nasz Komitet, który był afiliowany przez wiele lat przy Muzeum Okręgowym, podejmuje projekty realizowane wspólnie z muzeum właśnie.

Elizabeth Szancer, donatorka projektu renowacji tarnowskiego Kirkutu, podkreśla, że podejmowane w Tarnowie inicjatywy, jak i samo miasto Tarnów, mają duże znaczenie dla wielu współcześnie żyjących Żydów, w tym dla jej rodziny.

– Jestem tutaj, bo moja rodzina jest stąd. Mój pradziadek zbudował Młyn Szancera. Renowacja cmentarza ma bardzo duże znaczenie, bo mój pradziadek, dziadek tam jest, cała rodzina. I to jest ważne dla mojej rodziny teraz, dla wnuczek. Mogą przyjechać i zobaczyć skąd pochodzi rodzina, bo wszystko tam jest wspaniale zrobione, to historia rodziny.

W planach Komitetu na 2020 rok jest m.in. kontynuacja prac i zatrudnienie przewodnika na tarnowskim Kirkucie oraz realizacja projektów o charakterze edukacyjnym i memorialnym – Gaj Sprawiedliwych, Galicjaner Sztetl, czy Międzynarodowy tabor Pamięci Romów.

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie powstał w 1988 roku.

Celem Komitetu jest opieka nad zabytkami kultury żydowskiej na terenie byłej Galicji.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Elizabeth Szancer
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN