Nie żyje mielczanin kpt. Jerzy Dębicki

20.11.2020

Był Żołnierzem AK i Szarych Szeregów, Kapitanem Wojska Polskiego, Żołnierzem Wyklętym represjonowanym przez komunistów. Jerzy Dębicki zmarł w nocy 20 listopada w wieku 91 lat.

Jerzy Dębicki (ur. 1929) podczas okupacji hitlerowskiej był harcerzem Szarych Szeregów AK w Mielcu. W styczniu 1945 wstąpił do nowopowstałej Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej im. Jaremy Wiśniowieckiego.

W listopadzie 1951 został aresztowany i skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego na 12 lat za przynależność do nielegalnej organizacji niepodległościowej.

Po uwolnieniu w okresie „odwilży”, w grudniu 1956 r., rozpoczął studia wyższe na Politechnice Krakowskiej i otrzymał tytuł inżyniera.

Rozpoczął pracę w WSK Mielec. Pracował m.in. przy projektach związanych z produkcją samochodu Mikrus i wozów transmisyjnych. Następnie reaktywował rodzinną księgarnię, która funkcjonuje do dziś pod nazwą ‚Księgarnia Dębickich’ S.C. przy ul. Mickiewicza w Mielcu.

W ostatnich latach pełnił funkcję prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu.

Został odznaczony m.in. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN