Żyłki, zanęty i przynęty wędkarskie – jak je dobrać?

02.01.2019

Niezależnie od tego, czy wędkarstwo stanowi dyscyplinę sportową, czy jest sposobem na spędzenie wolnego czasu, podstawą jest dobór odpowiedniego sprzętu i akcesoriów uzupełniających. Dobra żyłka, plecionka oraz przynęta są niezbędne, aby łowienie było skuteczne i satysfakcjonujące.

  1. Żyłki wędkarskie
  2. Zanęty i przynęty wędkarskie

Zawsze warto sięgać po sprzęt dobrych renomowanych producentów. Gwarantuje on sukces zarówno na krótkich, jak i kilkudniowych połowach.

Żyłki wędkarskie

W sposób podstawowy dzielimy żyłki na plecione i pojedyncze  te pierwsze, ze względu na sposób wykonania, charakteryzują się wyższą wytrzymałością, ale są przy tym mniej elastyczne. Jeżeli zależy nam na większej elastyczności, powinniśmy wybrać żyłkę pojedynczą. Istotną cechą żyłki jest jej grubość  należy dopasować ją do rodzaju ryb, jaki będziemy łowić. Przy połowach morskich najlepiej sprawdzi się żyłka grubsza (około 0,4 mm), przy nastawieniu na takie gatunki jak płoć czy leszcz wystarczy grubość około 0,16 mm. Warto zwrócić także uwagę na kolor żyłki, dopasowując ją do koloru wody i przezroczystości dna, aby ułatwić sobie widoczność w czasie połowu. Zdania wśród wędkarzy są jednak podzielone, ponieważ nie do końca wiadomo, jaki kolor jest widoczny dla ryb – najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc wybór żyłki o barwie neutralnej, np. szarej lub błękitnej, a przy tym matowej, aby nie odstraszać ryb odbitym światłem. Najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualne przetestowanie różnych rodzajów żyłek, aby dobrać tę najlepiej odpowiadającą własnej metodzie wędkowania: https://wedkarz.pro/zylki-i-plecionki.

Zanęty i przynęty wędkarskie

Dla osób łowiących metodą karpiową najlepszym wyborem będą pellety wędkarskie: https://wedkarz.pro/zanety-i-przynety/pellety, czyli przynęta selektywna omijana przez tzw. drobnicę. Do wyboru mamy pellet twardy, sprawdzający się przy metodzie włosowej oraz miękki  nadziewany bezpośrednio na haczyk. Pellet występuje w wielu rozmiarach, kolorach i smakach. Ze względu na duży wybór i skuteczność, coraz częściej gości w wędkarskim arsenale przynęt i zanęt.

Dużą popularnością cieszą się również kulki proteinowe: https://wedkarz.pro/zanety-i-przynety/kulki. Ta przynęta wymyślona przez Anglików jest nazywana najskuteczniejszym wabikiem na rekordowe okazy ryb, zwłaszcza amurów i karpi – wpływa na to idealna kombinacja zapachu i smaku, długo utrzymująca się w promieniu przynęty. Kulki proteinowe najlepiej sprawdzą się w metodzie włosowej.

Każda ryba zareaguje na inny wabik  warto mieć ze sobą ich szeroki wybór, aby połów był satysfakcjonujący. Trzeba również pamiętać o częstej zmianie przynęt, zanęt i żyłek, aby znaleźć te najlepiej dostosowane do typu łowiska.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN