100 lat Rycerza Niepokalanej. ‘Święty Maksymilian odczuwał wielki brak prasy katolickiej’

10.01.2022

100 lat temu św. o. Maksymilian Kolbe wydał pierwszy numer ‘Rycerza Niepokalanej”. O. Maksymilian doceniał rolę prasy w kształtowaniu świadomości religijnej mówi o. Piotr Szczepański redaktor naczelny Rycerza Niepokalanej.

– Święty Maksymilian odczuwał wielki brak prasy katolickiej. Widział natomiast obfitość prasy przeciwnej Kościołowi, która atakowała także papieża. Brakowało Maksymilianowi prasy, która mówiłaby prawdę o Bogu, Kościele. Święty Maksymilian miał wielkie pragnienie, aby dać wspólnocie Rycerstwa Niepokalanej narzędzie formacyjne – dodaje.

Obchody z okazji 100. rocznicy publikacji w Krakowie pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej odbyły się w Niepokalanowie. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Obecnie miesięcznik ‘Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 45 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej i również w wersji audio. To chyba jedyne czasopismo, które – pozostając wierne pomysłowi św. Maksymiliana – kolportowane jest wciąż za dobrowolną ofiarę.

W związku z setną rocznicą wydania pierwszego numeru ‘Rycerza Niepokalanej” zespół redakcyjny podjął decyzję o dołączaniu do każdego numeru przez cały 2022 r. reprintu ‘Rycerza Niepokalanej” z roku 1922, kiedy to redaktorem i wydawcą był św. Maksymilian.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN