18 lipca rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Tydzień Św. Krzysztofa

16.07.2021

Wóz konny, osiołek, łodzie i traktory – polscy misjonarze pracujący w dalekich krajach używają najróżniejszych środków transportu, by dotrzeć do swoich parafian, których siedziby rozrzucone są nieraz na wielokilometrowym obszarze.

Z pomocą przychodzi MIVA Polska, która co roku, przy okazji święta św. Krzysztofa, patrona kierowców, organizuje akcję zbierania środków na pojazdy dla misjonarzy, katechistów, personelu medycznego placówek misyjnych. W tym roku potrzeba też kilkaset wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych, objętych opieką polskich misjonarzy.

Ideę prowadzonej przez Miva Polska akcji “Św. Krzysztof – 1gr/1km” przybliża ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców:

– Od dwudziestu lat, przez szereg różnych działań, MIVA Polska pomaga misjonarzom, aby mogli łatwiej, szybciej dotrzeć do tych miejsc, gdzie chcą podnosić na duchu ludzi w ubóstwie, korzy potrzebują ich wsparcia. Na dzień dzisiejszy jest to niezliczona ilość rożnych pojazdów, które zostały przekazane misjonarzom. W ubiegłym roku był to także osiołek, który służy w wysokich Andach, nieprzejezdnych dla innych środków lokomocji – dodaje.

Tydzień św. Krzysztofa będzie okazją do wsparcia finansowego zakupu środków transportu dla misjonarzy. Można to zrobić na przykład, przeliczając bezpiecznie przejechane kilometry na grosze i wyliczoną w ten sposób kwotę wpłacić na konto MIVA Polska. Stąd nazwa akcji – “1 gr/1km”.

W roku 2020 za zebrane pieniądze MIVA zakupiła 137 pojazdów dla misjonarzy w 26 krajach świata. Ambulanse, motocykle, rowery, samochody, traktory, a nawet koń z wozem służą teraz najbardziej potrzebującym. Łączna kwota przekazana przez MIVA na pojazdy dla misji wyniosła ponad 3 mln 700 tys. zł.

Posłuchaj:
ks. Damian Migacz
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN