25 lat diecezji Mbaiki

18.11.2020

Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej świętował jubileusz 25 -lecia diecezji Mbaiki. Ewangelię głoszą tam także tarnowscy misjonarze.

Pierwszym i dotychczas jedynym biskupem tej diecezji jest włoski kombonianin Guerrino Perin. Celebrując jubileusz dziękował Bogu również za 50 lat kapłaństwa i 25-lecie posługi biskupiej. W uroczystościach w stolicy diecezji wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski, bp Mirosław Gucwa oraz niektórzy tarnowscy misjonarze, w tym obecnie posługujący w Bagandou: ks. Piotr Boraca i ks. Roman Marek.

Diecezja liczy 10 parafii, w których pracuje 9 kapłanów diecezjalnych oraz 1 diakon. Diecezja cieszy się także dziesięcioma klerykami, w tym jeden z „tarnowskiej” parafii w Bagandou, który kontynuuje studia seminaryjne w Rzymie.

Tarnowscy kapłani diecezjalni posługują w tej diecezji nieprzerwanie od 1998 roku. Obecnie w tej diecezji, w parafii Bagandou, posługuje również jedna misjonarka świecka posłana przez Kościół tarnowski. Są też dwie świeckie misjonarki kombonianki, pochodzące z tarnowskiej diecezji.

W Bagandou działa szpital im. św. Jana Beyzyma, zbudowany i prowadzony dzięki funduszom zapewnionym przez Kolędników Misyjnych diecezji tarnowskiej.

Ewa Biedroń, Wydział Misyjny
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN