300 kapłanów z całej diecezji uczestniczyło we Mszy Krzyżma Świętego [ZDJĘCIA]

29.03.2018

Biskup tarnowski Andrzej Jeż prosi kapłanów o wspólnotę działania w dziele V Synodu. Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego. Do Bazyliki Katedralnej przybyło blisko 300 kapłanów z całej diecezji, a także księża pracujący na misjach.

Biskup zachęcał kapłanów do aktywnego włączenia się w prace Synodu. – Nasza troska o zbawienie ludzi, prowadzi nas do podjęcia konkretnych działań. Działań, które będą odpowiedzią adekwatną na tym etapie pracy kościoła. Proszę o budowanie w swoich parafiach i środowiskach pozytywnej i twórczej atmosfery wokół tego wydarzenia. Jako duszpasterze nie możemy zmarnować tej szansy, gdy idzie tu za naszą odpowiedzialność lud Boży – dodaje bp Jeż.

Kościół tarnowski jest otwarty na prace Synodu i zmiany, które zostaną zaproponowane – mówi ks. Marcin Minorczyk, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. – Z Duchem Świętym i z wszystkimi możliwymi sposobami, jesteśmy otwarci na to wszystko. Kościół idzie do przodu i my też tu w diecezji musimy jasno swoje obowiązki i zadania uaktualnić – dodaje wikariusz.

Kapłan powinien służyć Bogu i ludziom oraz naśladować Chrystusa – mówią kapłani, którzy wzięli udział we Mszy Krzyżma Świętego. W Wielki Czwartek w dniu ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa wspólnie z biskupem ordynariuszem modlili się i dziękowali za dar powołania.

Kapłan w obecnych czasach musi być opoką dla wiernych – mówi ks. Marcin Krępa, dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. – Trzeba się dużo modlić i dużo czytać. Dużo modlić się po to, żeby być kapłanem świętym, bo ludzie od nas tego bardzo oczekują, a dużo czytać, żeby sprostać wymaganiom współczesności i temu wszystkiemu, co niesie dzisiejszy świat, który z jednej strony jest bardzo skomplikowany, z drugiej strony głód i pragnienie Pana Boga są zawsze takie same jak kiedyś – dodaje ks. Krępa.

Biskup dodał, że duchownych może dotykać zmęczenie duszpasterskie, a być może także jakaś forma rozgoryczenia z powodu braku lub zbyt małych owoców pracy w stosunku do wkładanego wysiłku. – Wierni potrzebują kapłanów – podkreślił.

Posłuchaj:
Bp Andrzej Jeż
Ks. Marcin Minorczyk
Ks. Marcin Krępa
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN