32. rocznica beatyfikacji Karoliny, córki tarnowskiej ziemi

10.06.2019

Dokładnie 32 lata temu – 10 czerwca 1987 r. na tarnowskich Błoniach, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkę Błogosławioną.

16 letnia dziewczyna spod tarnowskiej Wał Rudy zginęła śmiercią męczeńską, broniła swojej czystości.

Ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem mówi przede wszystkim do młodych: mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby – mówił Jan Paweł II podczas beatyfikacji Karoliny.

A gdy tak patrzę i myślę o tym, co się ma dokonać za chwilę, o tej beatyfikacji polskiej dziewczyny, córki polskiego ludu, to mi przychodzi na myśl słowo Pana Jezusa o krzewie winnym i latoroślach. (…) to tutaj w nas wszystkich i przez nas wszystkich jest On, Syn Ojca Przedwiecznego, który stał się jednym z nas, jak krzew winny (…). (…) żeby wszyscy mogli wyrosnąć w jedności tego krzewu razem z Chrystusem, tak jak wyrosła ta służebnica Boża, Karolina. Wspaniała latorośl tego ludu na tarnowskiej ziemi, wspaniała latorośl tego krzewu winnego, którym jest Jezus Chrystus. Więc widzicie moi drodzy, że trzeba się napatrzeć, trzeba zobaczyć poprzez to wszystko, co widzą oczy ciała i co widzą oczy serca, trzeba zobaczyć jeszcze to, co widzi wzrok wiary.

Każdego 18. dnia miesiąca odbywają się drogi krzyżowe szlakiem bł. Karoliny.

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie jest jedynym miejscem, gdzie trumna ze szczątkami patronki miejsca jest ulokowana w głównym ołtarzu kościoła.

Bł. Karolina jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, a także diecezji rzeszowskiej.

Posłuchaj:
Jan Paweł II
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN