40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w radiu RDN

16.10.2018

Dziś 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W regionie z tej okazji odbywają się wykłady, wystawy i koncerty. W Radiu RDN dziś wspomnienia związane z tym historycznym wydarzeniem.

– Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła po wyborze na Stolicę Piotrową był spokojny, ale też potrafił żartować – wspomina kardynał Stanisław Dziwisz, najbliższy współpracownik papieża. – Wprowadzili mnie tam jeszcze podczas konklawe. Pierwsze słowa, gdy wstał i przywitał się ze mną, jak zawsze serdecznie, były “ale dali szkoły”. Jeśli chodzi o moje przeżycia, to ja znałem trochę pracę w kurii diecezjalnej i zdawałem sobie sprawę co to znaczy kierować całym Kościołem. Zadrżałem, ale przyszło uspokojenie, gdy zobaczyłem, że papież jest całkiem spokojny – przyznaje kard. Dziwisz.

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. W programie po 17.00 goszczący niedawno w Tarnowie, Kishore Jayabalan opowie jak w 1996 roku został ochrzczony i przyjęty do Kościoła rzymskokatolickiego przez papieża Jana Pawła II. – Przede mną był pewien pan z Chin, którego imię chrzcielne było Piotr. Jak wiadomo, Piotr musi być w Kościele Katolickim na pierwszym miejscu. Moim imieniem chrzcielnym był Augustyn. Czekałem drugi w kolejce i jak wiadomo, żeby otrzymać chrzest, należy się pochylić nad kolanami papieża. Nawet nie potrafię wypowiedzieć tego uczucia, które towarzyszyło mi, kiedy czułem krople wody święconej spływające po moim czole – wspomina.

Dobrze dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża pamięta biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Jako 16-letni chłopak pracowałem wtedy przy strumieniu opływającym naszą działkę w Limanowej i wiem, że kopałem otwory pod słupy ogrodzeniowe. Wtedy zawołała mnie mama, wielkie wydarzenie i oczywiście euforia, dzwony kościelne, media. Jednak mimo komunizmu władze komunistyczne musiały jakoś przekazać tą informację, która płynęła z Rzymu – wspomina bp Jeż.

Więcej papieskich wspomnień w programie radia RDN po godzinie 17.00. Będziemy także czekać na telefony od naszych słuchaczy.

Posłuchaj:
kard. Stanisław Dziwisz
Kishore Jayabalan
bp Andrzej Jeż
Ewa Biedroń, fot. za se.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN