93. urodziny ks. prałata Stanisława Gurgula

01.02.2020

31 stycznia Ksiądz Prałat Stanisław Gurgul, wieloletni proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tarnowie obchodził swoje 93. urodziny. W dniu urodzin modlił się razem z wiernymi parafii podczas wieczornej mszy świętej.

To właśnie ks. Stanisław Gurgul był budowniczym kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej.

W rozmowie z RDN mówi, że ponad wszystko ceni wspólnotę w parafii, dlatego często do ołtarza zaprasza wiernych, prowadząc wręcz za rękę dzieci i dorosłych, angażuje ich m.in. do czytania Słowa Bożego.

– Bardzo to cenię. Przykładam wielką wagę do aktywności ludzi i cieszę się bardzo, że oni bez problemu idą do ołtarza i jeszcze prowadzą dzieci do pulpitu. Bardzo dziękuje za to zrozumienie. Dziękuję Bogu i tym, którzy przykładają do tego rękę – mówi ks. Stanisław Gurgul.

Pytany o doskonałą formę pomimo sędziwego wieku odpowiada, że wszystko zawdzięcza Panu Bogu.

– To jest jakaś tajemnica, ja ciągle czytam bez okularów. Natomiast ta moja aktywność jest ciągle żywa, ponieważ jest to służba Panu Bogu – dodaje.

Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii.

Podczas studiów w jezuickim Instytucie Katechetyczno-Pastoralnym ‘Lumen vitae” w Brukseli, zachwycił się stylem duszpasterstwa, które tam zobaczył. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Jest cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych.

Hasłem Jego życia kapłańskiego są słowa ‘Niech będzie Bóg uwielbiony”.

Dziękując za wiele lat życzliwości i współpracy Parafii z naszym Radiem, za otwarte zawsze drzwi ‘kościoła radiowego’ składamy serdeczne życzenia – zdrowia, pogody ducha, potrzebnych łask Bożych na drodze posługi kapłańskiej i radości z kontaktu z ludźmi, którymi Ksiądz Prałat zawsze był, i jest żywo zainteresowany.

Pracownicy i Słuchacze Radia RDN Małopolska.

Posłuchaj:
ks. Stanisław Gurgul
Aneta Mleczko, Zuzanna Krawiec
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN