Aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – konferencja pod patronatem radia RDN [WIDEO]

18.11.2020

Ważniejsze jest „być” niż „mieć” – przypomniał ks. dr hab. Grzegorz Godawa, kierownik katedry Pedagogiki Społecznej UPJPII w Krakowie. Był on gościem konferencji online „Aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. Pedagogiczne inspiracje nauczaniem Papieża Jana Pawła II”.

Bardziej „być” to zadanie dla nas wychowawców – mówił ks. Grzegorz Godawa. – Trudno jest dzisiaj pokazać młodym ludziom ideał człowieka, który bardziej jest, niż ma. My, nasze pokolenie nauczyliśmy młodych, że powinni skupiać się na tym co mają. To też jest nasza wina, a przecież powinniśmy starać się o to, by podkreślać, że człowiek powinien bardziej być, że jeśli nawet nie jest człowiekiem sukcesu dzisiejszego świata, to może być człowiekiem bardzo wartościowym, bo jest obecny w domu, skoncentrowany na swojej rodzinie, bliskich, bo jest nauczycielem, który jest przy swoich uczniach – dodał.

Dr Katarzyna Kutek – Sładek z Katedry Pedagogiki Ogólnej UPJPII w Krakowie przypomniała spotkania Jana Pawła II z niepełnosprawnymi.

Nie może być barier między zdrowymi a chorymi – mówiła prelegentka. – W posłudze Jana Pawła II osoby z niepełnosprawnością zajmowały miejsce szczególne. Papież wielokrotnie podkreślał, iż moralna wielkość człowieka i jego duchowa dojrzałość odnajdują swoją pełnię poprzez cierpienie – przypomniała.

Dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII w Krakowie, prorektor ds. studenckich i dydaktycznych mówiła natomiast, że ‚inny’ nie znaczy gorszy. Jak wskazywała, często tak myślimy o bezdomnych czy biednych, którzy stają się osobami wykluczonymi i zagrożonymi społecznie.

– Marginalizacja jest tragedią, trudno przywrócić te osoby do życia społecznego, one postrzegają swoją sytuację w kategoriach lęków i nie wiedzą czy się odnajdą w nowej sytuacji, więc wolą pozostać w trudnych realiach, które już dobrze znają – dodała.

Dr hab. Małgorzata Duda mówiła że jest dziś potrzeba budowania społecznej wrażliwości, przełamywania stereotypów i prowadzenia dialogu zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, gdzie łatwej dotrzeć to osób wykluczonych.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II. Część II zdalnie i cyfrowo. W hołdzie Polskiemu Papieżowi”.

Realizowała go tarnowska Kana przy współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców oraz Uniwersytetem Nauczania Społecznego Jana Pawła II.

Patronat objęło radio RDN.

Posłuchaj:
ks. Grzegorz Godawa
Katarzyna Kutek - Sładek
Małgorzata Duda
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN