Adwentowe rekolekcje ‘Warsztat Józefa’ – Odcinek 1

02.12.2021

O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych ‘Warsztat Józefa’ ks. Michał Olszewski i o. Michał Legan. Pierwszy odcinek rekolekcji jest już dostępny na rdn.pl

Cykl ‘Warsztat Józefa’ został oparty o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa ‘Patris corde’.

Ks. Michał Olszewski mówi, że dla niego najważniejsze jest to, że papież zwraca uwagę na zwyczajność św. Józefa. A o. Michał Legan zwraca uwagę na metodę Ojca Świętego, który każdy rozdział zaczyna od Józefa, a kończy na Jezusie.

Papież Franciszek nazywa św. Józefa ‘ojcem umiłowanym’, czyli takim, którego my kochamy.

– Czy zatem ten list i ta postać są dla mężczyzn, bo mężczyźni rzadko lubią mówić o miłości. Mężczyźni wolą myśleć o działaniu, dokonywaniu wielkich czynów, przeprowadzaniu zmian i rewolucji, o budowaniu i tworzeniu. A tutaj Józef, który kochał. Czy to jest postać dla mężczyzn XXI wieku? – zastanawia się o. Michał Legan i odpowiadając podkreśla, że kochanie to nie jest czynność pasywna, a bardzo aktywna, co wyrażało się w postawie św. Józefa, który jest człowiekiem wielkich czynów. – Dużo o miłości – ‘ojcowskie serce’, ‘ojciec umiłowany’ – ale równie dużo o wielkim męskim wysiłku – dodaje paulin z Jasnej Góry.

Ks. Michał Olszewski zwraca uwagę na myśl papieża Franciszka, który przypomina, że gdy Kościół w całej swojej historii, wiele razy miał kłopoty mówił: idźmy do Józefa – on nam pomoże, wiążąc w ten sposób postacie Józefa Egipskiego i Józefa – Oblubieńca Maryi. – A dlaczego mamy iść do Józefa? On jest zarządcą spichlerza, a tym spichlerzem jest Jezus – to On jest ziarnem, On może nas nakarmić – dodaje o. Michał Legan.

2 grudnia ukazał się pierwszy z siedmiu odcinków rekolekcji adwentowych przygotowanych przez Profeto. Cykl ‘Warsztat Józefa” został oparty o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa ‘Patris corde’

Wideo-rozważania prowadzi duet ks. Michał Olszewski SCJ – twórca grupy medialnej i prezes Fundacji Profeto i o. Michał Legan OSPPE – rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze i wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Odcinki będą ukazywały się w kolejne poniedziałki i czwartki Adwentu na portalu profeto.pl i na rdn.pl.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN