Apel Caritas

16.03.2020

W związku z pandemią koronawirusa, ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej apeluje do kapłanów i członków Parafialnych Zespołów Caritas o otoczenie szczególną troską osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz chorych, przebywających w swoich domach.

Chodzi zwłaszcza o pomoc w zrobieniu zakupów czy wykupieniu leków. Ważna może być także rozmowa przez telefon. Ks. Pietruszka podkreśla, że pomoc powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe. Nie wchodzi w tym przypadku angażowanie dzieci czy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

Dyrekcja Caritas informuje, że nie odbędzie się przedświąteczna zbiórka żywności w ramach akcji “Tak, pomagam”, zaplanowana na 20 i 21 marca. – Organizując inne zbiórki należy pamiętać o zachowaniu ostrożności , a akcje przeprowadzać bez zaangażowania dzieci i młodzieży – podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka.

Od dziś ( poniedziałku) aż do odwołania Biuro Caritas przy ul. Prostopadłej 9a nie będzie przyjmowało interesantów. Będzie pełniony dyżur telefoniczny od 9.00 do 12.00.

Księża w ważnych sprawach mogą dzwonić do sekretariatu 14 631 73 20. Dopiero po umówieniu można przyjeżdżać do Tarnowa.

 

Treść komunikatu dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej:

Czcigodni Księża Proboszczowie

W związku z trwającą i nasilającą się epidemią spowodowaną przez koronawirusa, chciałbym bardzo serdecznie zaapelować do wszystkich Księży Proboszczów, a przez nich do członków Parafialnych Zespołów Caritas o otoczenie szczególną troską osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz chorych przebywających w swoich domach. Zachowując wszelkie zasady ostrożności związane z sytuacją epidemiologiczną możemy jednak pomóc tym osobom poprzez kontakt telefoniczny lub bezpośredni w zrobieniu zakupów, wykupieniu lekarstw, umówieniu wizyty u lekarza itp. Chciałbym kategorycznie zaznaczyć, że pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe. Nie wchodzi w tym przypadku w grę angażowanie dzieci czy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

Wiele parafii w zbliżającym się okresie przedświątecznym organizuje zbiórki żywności zarówno w kościołach jak i w sklepach. Informuję, że zbiórka żywności w ramach akcji Caritas Polska „Tak pomagam” (sklepy Biedronka, Lidl itp.) zaplanowana na 20-21 marca została odwołana. Nie oznacza to, że wszystkie inne zbiórki muszą być odwołane. Należy jednak w tej sytuacji pamiętać o zachowaniu ostrożności i przeprowadzić zbiórkę bez zaangażowania dzieci i młodzieży.

W parafiach, które prowadzą kuchnie dla ubogich lub organizują zbiórki i dystrybucję żywności należy ściśle stosować przepisy sanitarne wydawane przez Sanepid. Nie ma konieczności zamykania kuchni, ale byłoby wskazane, aby nikt nie spożywał posiłków na miejscu. Można także zastosować wersję tzw. suchego prowiantu.

Uprzejmie informuję, że od 16 marca aż do odwołania Biuro Caritas przy ul Prostopadłej 9a nie będzie przyjmowało interesantów. W Biurze będzie jednak pełniony dyżur telefoniczny w godz. od 9 do 12. Księża mogą załatwiać ważne, niecierpiące zwłoki sprawy dzwoniąc pod numer sekretariatu: 14 6317320. Dopiero po umówieniu można przyjeżdżać do Tarnowa.

Mimo trudnej sytuacji bardzo prosimy Księzy Proboszczów, aby nadal zachęcali swoich Parafian do nabywania baranków i paschalików, które w żaden sposób nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego.

Z wyrazami szacunku ks. Zbigniew Pietruszka

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN