Apele u św. Szymona w Lipnicy – nieodłączna część tygodnia odpustowego

17.07.2021

Tradycyjnie od wielu lat mieszkańcy zbierają się o 21.00 na Lipnickim Rynku, aby uczcić Matkę Bożą i św. Szymona z Lipnicy.

Radosnemu spotkaniu towarzyszą modlitwa i śpiew.

Słowo Boże głoszone jest co roku przez innego kaznodzieję, przeważnie ze Zgromadzenia Ojców Bernardynów, do którego należał św. Szymon.

Podczas tygodniowego odpustu w sanktuarium św. Szymona w Lipnicy Murowanej wierni modlą się szczególnie o ustanie pandemii.

Święty Szymon jest patronem w czasie epidemii. Podczas zarazy panującej w Krakowie niósł pomoc zarażonym.

– Święty Szymon słynny jest z cudów i łask, które rozdziela i uprasza u Pana Boga, szczególnie teraz w czasie pandemii wiele osób dziękuje za uratowanie życia po przejściu COVID-19. Święty Szymon pomaga także w innych naszych potrzebach, a szczególnie modląc się o łaskę zdrowia. Modlimy się do św. Szymona w każdy czwartek na nowennie. W sanktuarium św. Szymona – w jego rodzinnym domu – jest Msza św. i odczytywane są prośby – dodaje. – mówi proboszcz ks. Mariusz Jachymczak.

Wspomnienie św. Szymona z Lipnicy obchodzone jest 18 lipca. W ikonografii przedstawia się go wygłaszającego kazanie. Jest patronem studentów i Krakowa.

W 1913 r. na rynku w Lipnicy Murowanej wybudowano pomnik, górujący nad całą okolicą, z postacią św. Szymona. Uniesiona ręka symbolizuje jego kaznodziejskie życie. Przy tym pomniku gromadzą się wierni, zwłaszcza w lipcu, aby modlić się i śpiewać pieśni do św. Szymona.

Znana jest Litania do św. Szymona (w czasie których mówi się: Święty Szymonie, patronie w czasie zarazy, módl się za nami).

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę, 18 lipca. Sumie o 11.00 będzie przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

W poniedziałek parafianie z Lipnicy Murowanej pojadą do Krakowa, gdzie znajduje się grób św. Szymona. O godzinie 18.30 będzie Msza św. u ojców bernardynów w Krakowie.

Posłuchaj:
Apel
ks. Mariusz Jachymczak
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN