Bezpieczna Mama w Afryce

08.01.2021

Kobiety w Afryce rodzą w trudnych warunkach – przekonuje Izabela Cywa z Krynicy, która pracowała na misjach i prowadziła wiele projektów. Chce ona pomóc odmienić los matek.

Projekt powstał z myślą o kobietach, które niewiarygodnie cierpią w Republice Środkowoafrykańskiej. W ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych, łóżka porodowe są jeszcze drewniane – opowiada Izabela Cywa.

– Projekt “Bezpieczna Mama” polega na edukacji położnych. W 24 ośrodkach, do których ma być skierowany ten projekt nie ma lekarza, a pracujące tam osoby to ludzie przyuczeni, którzy potrafią pisać i czytać. W Republice Środkowoafrykańskiej śmiertelność okołoporodowa jest jedną z najwyższych na świecie. Do afrykańskich ośrodków zdrowia mają dotrzeć szkolenia online ginekologiczno-położnicze. Swoją wiedzą podzielą się polscy specjaliści. Filmiki będą tłumaczone na język francuski i sango czyli język oficjalny Republiki Środkowoafrykańskiej. Dzięki tym filmikom specjalnie wyszkolona położna z Republiki Środkowoafrykańskiej będzie przeprowadzać szkolenia z położnymi pracującymi w tych ośrodkach zdrowia – dodaje.

W Internecie https://pomagam.pl/g3k7wt8g trwa też zbiórka na zakup podstawowych sprzętów ginekologicznych, bo w tych ośrodkach nie ma nawet słuchawki ginekologicznej co jest podstawą pracy położnej.

Projekt prowadzą Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemtoris Missio, Fundacja z Republiki Środkowoafrykańskiej I3D oraz Polska Fundacja dla Afryki.

Posłuchaj:
Izabela Cywa
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN