Bp Andrzej Jeż: Męczeńska śmierć bł. ks. Romana Sitki była pięknym epilogiem życia

12.06.2021

W Błoniu, gdzie 80 lat temu aresztowano bł. ks. Romana Sitki została odprawiona Msza święta. Było także liturgiczne wspomnienie błogosławionego księdza i 108 Męczenników II wojny światowej.

Mszę świętą odprawił biskup Andrzej Jeż.

– Męczeńska śmierć bł. Ks. Rektora Romana Sitki była „pięknym epilogiem życia”, czyli dopełnieniem wcześniejszego życia. Bohaterstwem jest także bowiem żyć, trwać, być wiernym, spójnym wewnętrznie przez całe lata swego życia. Bohaterstwem jest oddanie życia z miłości do Boga, ale bohaterstwem jest również wytrwać całe lata w wierności Bogu, Ewangelii, kapłańskim przyrzeczeniom – mówił podczas homilii biskup.

– Ks. Sitko był rektorem seminarium w trudnym czasie okupacji. W siedzibie tarnowskiego seminarium nie można było kontynuować formacji i kapłan zorganizował nauczanie dla pierwszego rocznika w Błoniu – przypomina rektor ks. Jacek Soprych.

 -22 maja 1941 roku Gestapo wkroczyło do Błonia, wyrwało ks. Romana z kaplicy i został on oskarżony, że kontynuuje formację alumnów. Razem z klerykami i przełożonymi trafili do więzienia w Tarnowie. Rektor przyjął ten wyrok w imieniu całej wspólnoty. Prosił Niemców, żeby wypuścili pozostałych. Ks. Sitko miał świadomość, że Dobry Pasterz oddaje swoje życie za owce i On to życie ofiarował – dodaje.

– W żadnym z krajów pod okupacją hitlerowską duchowieństwo nie było tak represjonowane jak w Polsce – przypominał podczas kazania bp Andrzej Jeż.

Trzeba przypomnieć, że co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej, tj. ok. 2 tysiące spośród 10 tysięcy. Jednym z głównych celów polityki Hitlera była zagłada polskiej inteligencji, w tym duchowieństwa.

Ks. Sitko trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął śmiercią męczeńską.

Wspólnota WSD modli się o kanonizację kapłana.

– Ks. Roman Sitko w gronie 108 Męczenników jest przygotowywany do kanonizacji. W naszej diecezji jest wiele inicjatyw związanych z bł. Romanem. To m.in. Tarnów i Mielec. Także Straż Honorowa Serca Pana Jezusa promuje kult bł. Romana – podkreśla ks. Jacek Soprych.

Kapłan został wyniesiony na ołtarze w 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wspomnienie liturgiczne kapłana przypada 12 czerwca.

Posłuchaj:
Ks. Jacek Soprych
Bartek Ziaja, Ewa Biedroń, Foto. ks. Marian Kostrzewa/Portal Diecezji Tarnowskiej
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN