Bp Jeż: Katolicy nie mogą stać na uboczu, przychodzi czas naszego zaangażowania [ZDJĘCIA]

21.11.2021

– Katolicy nie mogą się wycofywać, zostać na uboczu. Przychodzi czas naszego zaangażowania, ponieważ świat jest w stanie drżenia, olbrzymich zmian, których skutków jeszcze nie dostrzegamy, ale konflikty i zagrożenia będą narastać – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W katedrze została odprawiona Msza św. z udziałem członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji święta patronalnego, przypadającego w Uroczystość Chrystusa Króla. Biskup apelował także o modlitwę o pokój i za naszą Ojczyznę.

-Z niepokojem przyjmujemy wszelkie doniesienia ze świata o konfliktach zbrojnych albo rebeliach czy wojnach. W ostatnim czasie z wielkim przejęciem patrzymy na sytuację na wschodniej granicy Polski. Z jednej strony obawy o bezpieczeństwo naszego kraju, a z drugiej niedola tysięcy ludzi wykorzystywanych do celów politycznych. Ta sytuacja musi nas mobilizować do niesienia pomocy a zwłaszcza do wzmożonej modlitwy indywidualnej i wspólnotowej – prosił biskup.

W Uroczystość Chrystusa Króla rozpoczyna się inicjatywa Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!” To sztafeta modlitwy w intencji naszej Ojczyzny, pokojowego rozwiązania zaistniałego kryzysu, a także w intencji ładu społecznego i ustania pandemii.

Sztafeta modlitwy obejmie 200 parafii, w których działają Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, ale do włączenia się w tę modlitwę, bp Andrzej Jeż zaprosił wszystkich diecezjan.

Podczas Mszy św. przyrzeczenia złożyło 41 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– To dla nas wyjątkowy dzień – podkreślali młodzi z Diecezji Tarnowskiej.

– Jest to fajna wspólnota, w której możemy się rozwijać, w której w końcu mamy możliwość poznania i siebie i Boga lepiej i w której mamy możliwość poznania ludzi, których tak samo jak nas wiara jara i nie musimy się ograniczać do tego, co mamy w szkołach i we własnym środowisku – Od dwóch lat należę do KSM, który dużo mi dał i jest to dla mnie ważny dzień – Wydaje mi się, że fajnie jest znaleźć się we wspólnocie osób, które czują podobnie do nas.

Po Mszy św. pośmiertnie został odznaczony śp. bp Karol Pękala za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrała przedstawicielka rodziny biskupa. Więcej o tym TUTAJ.

Wręczono także odznaczenia Dei Regno Servire – więcej o tym TUTAJ

Bartek Ziaja, Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN