Bp Jeż: Zawierzenie się Matce Bożej było „strategią” służby pasterskiej kard. Wyszyńskiego

16.07.2021

– Najbardziej rozpoznawalnym rysem duchowości i pobożności kardynała Wyszyńskiego było całkowite zawierzenie się Maryi – przypomniał biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel biskup przewodniczył Mszy św.

Podczas odpustu przypominane jest nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września.

– Tam, gdzie panuje wielka ufność ku Maryi i wiara w Jej zwycięstwo, tam Bóg dokonuje przez Nią cudów swej potęgi – te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniał biskup w swojej homilii.

– Zawierzenie się Matce Bożej było tajemnicą życia i „strategią” służby pasterskiej kard. Wyszyńskiego. Kiedy po śmierci prymasa kard. Augusta Hlonda w 1948 roku, biskup Wyszyński został mianowany Prymasem Polski, uczynił własnym maryjny testament swego poprzednika, który przed śmiercią powiedział: „Pracujcie i walczcie pod opieką Matki Bożej. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny” – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do pandemii bp Andrzej Jeż podkreślił, że posypały nam się relacje międzyludzkie, które trzeba teraz odbudować. Biskup  cieszył się, że wielu mieszkańców Tarnowa przyszło do Matki Bożej Szkaplerznej.

– Lubimy odwiedzać Matkę Bożą w tym małym kościółku. W całej pokorze i skromności tego kościółka ujawnia się wielkość Boga i Jego miłość. Tutaj dokonuje się uzdrowienie. Ksiądz proboszcz mówił mi, że w tym roku dużo ludzi korzysta z sakramentu pokuty. Bardzo dużo osób uczestniczy w Mszach św. Ja odkąd sobie przypominam też nie widziałem tak wielu wiernych przytulających się do naszego kościoła – powiedział.

Bp Jeż przypomniał w homilii wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w diecezji tarnowskiej. Najważniejsze z nich to koronacja obrazu Matki Bożej w Okulicach w 1962 roku, koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu w 1963 roku,  rozpoczęcie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1968 roku.

Prymas Wyszyński przybył również do Lipnicy Murowanej na uroczystość dziękczynienia za beatyfikację Teresy Ledóchowskiej w 1976 roku.

W roku 1978, Prymas Wyszyński był w Szczepanowie na rozpoczęciu obchodów 900-lecia śmierci męczeńskiej św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Msza św. odpustowa była transmitowana w radiu RDN.

Posłuchaj:
bp Andrzej Jeż
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN