Bp Lechowicz odznaczony za działalność na rzecz Polonii [ZDJĘCIA]

20.09.2021

– Odczytuję to wyróżnienie jako dowód uznania dla pracy duszpasterskiej księży, sióstr i świeckich, którzy na całym świecie pracują z Polonią – mówi radiu RDN, biskup Wiesław Lechowicz. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

– To także zachęta do tego, żeby się jeszcze bardziej angażować – dodaje biskup.

– W czasach przed pandemią pół roku spędzałem poza granicami kraju, odwiedzając Polonię, a podczas pandemii te proporcje się zmieniają. Od wiosny próbuję nadrabiać zaległości i wracam do stałego rytmu.

Zmienia się oblicze polskiej emigracji, a także mentalność człowieka, okoliczności, ale nie zmienia się to, co jest podstawowe, czyli troska Kościoła o to, żeby Polacy żyjący na świecie mieli w sobie ducha chrześcijańskiego i patriotycznego – powiedział biskup.

– Wśród Polonii, Ewangelię głosi ok. 2 tys. polskich księży, ale potrzeby są jeszcze większe – dodaje bp Wiesław Lechowicz.

– Szkocja leży mi bardzo na sercu, bo od roku Polacy tam żyjący zabiegają o stałego duszpasterza dla swojej wspólnoty. Z utęsknieniem wyczekują na polskiego kapłana – podkreśla.

Biskup Wiesław Lechowicz został odznaczony za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego, za działalność na rzecz środowisk polonijnych.

Uroczystość odbyła się podczas obchodów 30-lecia Stowarzyszenia ‘Wspólnota Polska’.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski wręczył w Pułtusku – nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – ordery i odznaczenia zasłużonym członkom Stowarzyszenia. Otrzymało je osiem osób.

 

Posłuchaj:
bp Wiesław Lechowicz
Ewa Biedroń, fot. Kancelaria Prezydenta RP
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN