Bp Ważny do mężczyzn: przestańmy się bać, twórczo działajmy w Kościele

10.09.2021

‘Oblężenie Jasnej Góry. Mężczyźni u tronu Królowej’ – pod takim hasłem mężczyźni z całej Polski będą 18 września pielgrzymować do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. A już w najbliższą niedzielę rozpoczynają się warsztaty online. Z mężczyznami będzie modlił się bp Artur Ważny i poprowadzi także warsztaty.

– Dużo zmieniło się w moim życiu, kiedy spotkałem się z mężczyznami pragnącymi poddać się pod opiekę Kościoła – mówi bp Artur Ważny.

– Na początku to było dla mnie trudne, ponieważ nie wiedziałem co ja – młody ksiądz – mogę im dać. To spotkanie było dla mnie bardzo ważne, budujące, określające na nowo, dające twórczą odwagę. Później zaczęła się współpraca z nimi w Kościele. Zmieniła się sytuacja w parafii, pojawiły się nowe pomysły i inicjatywy – dodaje.

– Niektórzy mężczyźni noszą w sobie jakiś lęk, chcą się wycofać czy gdzieś schować – podkreśla bp Artur Ważny.

– Obecność Kościoła, innych mężczyzn w życiu mężczyzn jest bardzo potrzebna, żebyśmy się wspierali, wspólnie odnajdywali drogę, przestali się bać, ale poszli w pozytywną stronę, nabrali odwagi do twórczego działania. Pojawia się wtedy odpowiedzialność za Kościół. Apeluję do kapłanów, żeby się zaangażowali. To uwalniające, kiedy masz koło siebie mężczyzn, którzy czują się odpowiedzialni za Kościół – powiedział bp Ważny.

W programie Oblężenia Jasnej Góry jest Eucharystia, cykl nauczań – między innymi arcybiskupa Grzegorza Rysia i biskupa Artura Ważnego, świadectwa duchownych i świeckich oraz jasnogórskie śluby mężczyzn. Jak informują organizatorzy – Stowarzyszenie Mężczyźni świętego Józefa – mottem tegorocznej pielgrzymki będzie ‘Twórcza odwaga’. Temat pochodzi z piątego punktu ‘Patris Corde” – listu papieża Franciszka na 150 -lecie ogłoszenia Świętego Józefa patronem Kościoła.

Spotkanie będzie poprzedzone kilkudniowymi duchowymi przygotowaniami w formie warsztatów, z którymi uczestnicy pielgrzymki – indywidualnie lub we wspólnotach – mogą łączyć się online.

Otworzy je 12 września warsztat ‘Inspiracja św. Józefa – Ojciec w cieniu’, przygotowany przez Franciszka Kucharczaka. Tematy kolejnych dni będą dotyczyć różnych sfer życia mężczyzny – jego wrażliwości, wiary, powołania i roli w rodzinie. Wśród prelegentów będą duchowni, między innymi biskup pomocniczy tarnowski Artur Ważny, ksiądz Krzysztof Kralka, prowadzący Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji, a także świeccy – małżeństwo psychoterapeutów Norbert i Joanna Dawidczyk.

Do uczestnictwa w warsztatach i w głównym dniu pielgrzymki – 18 września można się zgłaszać na stronie oblezenie.mezczyzni.net

Program:
12-17.09.2021 Duchowe Oblężenie Jasnej Góry (seria warsztatów online)
20:00 Warsztat
21:00 Apel jasnogórski

Tematy warsztatów:
Niedziela 12 września 2021:
Inspiracja św. Józefa – Ojciec w cieniu – Franciszek Kucharczak
Poniedziałek 13 września 2021: Męskie synostwo – ks Krzysztof Kralka
Wtorek 14 września 2021: Męska wrażliwość – Wrażliwy Bohater Michał Grzanka
Środa 15 września 2021: Bóg wie lepiej – bp Artur Ważny
Czwartek 16 września 2021: Posłuszeństwo Wiary – Norbert i Joanna Dawidczyk
Piątek 17 września 2021: Mężczyzna to nie bankomat ks Jerzy Morański SDS

18 września 2021 – Jasna Góra
16:00 – Uwielbienie
16:30 – Świadectwo – Przemek Janiszewski
16:45 – Nauczanie 1 – ks. Adam Rybicki
17:15 – Świadectwo – Piotr Zworski
17:30 – Nauczanie 2 – Bp Artur Ważny
18:00 – Świadectwo – Grzegorz Czerwicki
18:15 – Świadectwo – Jacek Weigl
18:30 – Eucharystia
19:30 – Jasnogórskie śluby mężczyzn
19:45 – Czas Chwały
20:00 – Nauczanie 3 – Abp Grzegorz Ryś
20:30 – Świadectwo – tajemniczy gość specjalny
21:00 Apel Jasnogórski

Posłuchaj:
bp Artur Ważny
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN