Jak być prawą ręką kapłana? Oni się tego uczą! [ZDJĘCIA]

25.03.2019

Zakończyła się czwarta część Kursu na Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.

W ubiegł weekend do Ciężkowic przyjechali chłopcy ze wszystkich stron diecezji, by wspólnie przygotowywać się do tej posługi.

Chcemy pomagać – mówili uczestnicy kursu.

Jako lektor, a w przyszłości ceremoniarz, mam pomagać ludziom  dobrze przeżyć Eucharystię. Pokazać, co tak naprawdę nie jest ważne, a żeby odkryli jej prawdziwe piękno. – Można się tutaj dowiedzieć czegoś nowego, wiele się tutaj uczymy. Bardzo dużo ciekawych osób poznałem. – Bycie lektorem jest jakimś wyzwaniem, ponieważ wychodzenie na ambonę wiąże się z umiejętnością, żeby zrozumiale przekazywać Słowo Boże. Przyjeżdżam tu żeby wzmocnić się duchowo.

Mateusz z Trzetrzewiny na kursie był animatorem. Dla niego bycie ceremoniarzem to dzielenie się wiarą i doświadczeniem.

Dla mnie bycie ceremoniarze to bycie prawą ręką kapłana. Przede wszystkim kimś, kto jest w stanie pomóc przy organizacji LSO w parafii. Kimś, kto potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, młodszymi, których nijako mamy pod sobą.

– Ten kurs to nie tylko nauka przepisów liturgicznych, ale także poznawanie ducha liturgii – mówi ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny moderator LSO.

Żeby ten chłopak jako animator, jako ceremoniarz służył kapłanowi swoją pomocą, czasem radą i wsparciem. Zadaniem kapłana są sakramenty – celebracja tych sakramentów. Zadaniem ceremoniarza będzie przygotowanie tej celebracji.

Kursy zakończą się uroczystym posłaniem. Będzie to miało miejsce 13 września w Wyższym Seminarium Duchowym w Tarnowie.

Posłuchaj:
Mateusz
Uczestnicy
ks. Sylwester Brzeźny
Katarzyna Antosz, fot. Karol Litwa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN