‘Chociażbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną’. W sobotę w Tarnowie święcenia kapłańskie

27.05.2022

17 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjmie w sobotę święcenia kapłańskie. Udzieli ich biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystości będą transmitowane w Radiu RDN.

– Decyzja została dawno podjęta, odliczamy godziny do święceń – mówi diakon Marcin Natonek.

Przyszli księdza mają świadomość, że łatwo nie będzie, bo wymagania współczesnego świata są duże.

– Księża mówią, że przychodzi nam pracować w trudnych czasach. Obserwujemy świat i jesteśmy świadomi tego, że te czasy mogą być trudne. Jest to wyzwanie, bo z Chrystusem można iść w największą ciemność i w najbardziej trudne czasy, ale jak się jest blisko Niego to mamy świadomość, że ‘Chociażbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Idziemy z mocą Chrystusa, w łasce Bożej.

Przyszli kapłani mają za sobą sześć lat formacji i nauki. Były też praktyki i staże – mówi diakon Filip Ciura.

– Przygotowanie do kapłaństwa odbywa się na wielu płaszczyznach. Przez 6 lat zdobywaliśmy wiedzę na temat Boga, religii. W wakacje pomagaliśmy m.in. w czasie oaz, była też posługa w szpitalach. To wszystko pomaga nam doświadczyć czym jest duszpasterstwo – dodaje.

Kapłan musi być blisko ludzi – podkreśla diakon Dawid Basta.

– Współczesny ksiądz musi bardzo postawić na to, aby był blisko ludzi, aby był z ludźmi, do których jest posłany, ale też z tymi, których spotka przypadkowo, na ulicy czy podczas wyjazdu. Współczesny człowiek potrzebuje księdza, może nie zawsze potrafi to wyrazić, ale potrzebuje jego obecności i świadectwa. Dobry ksiądz to taki, który rozumie problemy współczesnego świata, problemy młodzieży – dodaje diakon.

Święcenia kapłańskie rozpoczną się w sobotę o 9.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. Transmisja uroczystości w Radiu RDN.

Diecezja tarnowska ma 14 nowych księży [ZDJĘCIA]

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN