Czas burzyć mury, czyli Święto Pojednania na Jamnej

06.08.2018

W tym roku poprzedzone będzie Dniami Ojca Jana Góry, założyciela ośrodka duszpasterstwa akademickiego na Jamnej, które rozpoczną się 9 sierpnia. Przez tydzień będą spotkania poświęcone zmarłemu przed 3 laty charyzmatycznemu duszpasterzowi.

Artyści, publicyści i jego przyjaciele wrócą do jego przesłania, czyli codziennego wzbijania się w przestrzeń ducha. – Nie możemy być przyziemni – mówi dominikanin ojciec Andrzej Chlewicki. – Ojciec Jan Góra, odwołując się do wiersza Norwida, przypominał wszystkim, że nie możemy być przyziemni, bo każdy ma skrzydła, a te nie służą do zamiatania ulic, lecz do wzbijania się, do latania w nieogarnionej przestrzeni ducha. Dni imienia Ojca Jasna Góry na Jamnej są próbą wzbijania się w tę przestrzeń – dodaje.

W Święto Pojednania przypada 20-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Jak mówi ojciec Andrzej Chlewicki, trzeba burzyć mury wrogości. – Są to mury, które ludzie niestety budują w sobie. Na nienawiści i na złości niczego się nie zbuduje. Trzeba nad tym pracować, nie można załamywać rąk i tylko narzekać. Budujemy mosty, nad tym co jest wartością. Zło, zanim dosięgnie drugiego, niszczy tych, którzy mają w sobie nienawiść. Nic tak diabła nie goni jak przebaczenie – mówił.

15 sierpnia głównym uroczystościom na Jamnej będzie przewodniczył prymas Polski, abp Wojciech Polak. Dni imienia Ojca Jana Góry rozpoczną się 9 sierpnia. Wśród gości będą: znany aktor i reżyser – Wiesław Komas, perkusista – Jan Budziaszek czy Janusz Gadzinowski – znany neonatolog. Nie zabraknie grochówka od starosty tarnowskiego i słynnego poloneza na łące.

Posłuchaj:
Andrzej Chlewicki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Roman Ciepiela -16.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN