Człowiek istotą duchową – ogólnopolska konferencja naukowa pod patronatem radia RDN

01.12.2021

Czym jest człowiek? Czy psychiatra leczy duszę? Jaka jest argumentacja za istnieniem duszy ludzkiej? M.in. takimi tematami zajmą się wykładowcy akademiccy, naukowcy z całej Polski. Już w sobotę w Tarnowie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa. Będzie można w niej uczestniczyć także online.

‘Człowiek istotą duchową’ – to temat tego wydarzenia mówi Radiu RDN ks. dr Tomasz Maziarka, organizator konferencji, wykładowca na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

– Chcemy z perspektywy dzisiejszej wiedzy przyrodniczej, biblijnej i filozoficznej na nowo odkryć duchowy wymiar człowieka. Żyjemy w świecie, który jest kształtowany przez nauki przyrodnicze. Często są one interpretowane w sposób materialistyczny, choć nie muszą. Ta konferencja ma na celu pokazać ten drugi biegun możliwości interpretacyjnych i uwiarygodnić prawdę wiary, że człowiek ma nieśmiertelną duszę – dodaje.

Konferencja naukowa jest dedykowana ks. prof. Michałowi Hellerowi.

– Będziemy poszukiwać duchowego wymiaru człowieka z punktu widzenia różnych nauk. Tego stylu filozofowania uczył nas ks. prof. Michał Heller. Chcemy tę konferencję zadedykować księdzu profesorowi Hellerowi z okazji 85. rocznicy urodzin. Miały one miejscu w marcu, ale pandemia sprawiła, że wtedy nie mogliśmy zorganizować takiego wydarzenia. Ks. Profesor otworzy konferencję i wygłosi wykład ‘Czy materia istnieje?’ – dodaje ks. Maziarka.

Ogólnopolska konferencja naukowa ‘Człowiek istotą duchową’, rozpocznie się się w najbliższą sobotę, 4 grudnia o godzinie 8:30 w Auli im. Jana Pawła II w WSD w Tarnowie. Wstęp wolny.

Organizatorzy zapraszają, by w czasie pandemii i ograniczeń, łączyć się przez transmisję, która będzie na kanale YouTube WSD Tarnów.

Podczas konferencji wykłady wygłoszą ks. prof. Michał Heller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, dr hab. Andrzej Wiśniewski, prof. UWr, Instytut Archeologii, Zakład Archeologii Epoki Kamienia, Uniwersytet Wrocławski, dr hab. Urszula Żegleń, Katedra Kognitywistyki, Instytut Badań Informacji i Komunikacji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. med. Dominika Dudek, Katedra Psychiatrii, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński, ks. dr Tomasz Maziarka, Katedra Filozofii, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, dr hab. Jacek Wojtysiak, Wydział Filozofii, Katolicki Uniwersytet Lubelski, dr hab. Marcin Majewski, Katedra Egzegezy Starego Testamentu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Patronat nad konferencją objęło Radio RDN.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN