Czysta woda na misjach dzięki… nakrętkom

12.10.2021

Już ponad 20 ton plastikowych nakrętek zebrano w diecezji tarnowskiej. Akcja trwa nadal. Pieniądze ze sprzedaży surowca pozwoliły na wybudowanie dwóch studni w Czadzie, a trzecia powstaje w Republice Środkowoafrykańskiej.

Ks. Stanisław Wojdak, koordynator akcji dziękuje wszystkim, którzy zbierają nakrętki i przekazują je na cele misyjne.

– W krajach misyjnych są wioski, gdzie nie ma wody. Dwa tygodnie temu wróciłem z Afryki z dwoma klerykami i z wolontariuszem misyjnym. Odwiedzaliśmy wioski, w których nie ma studni. Ludzie biorą wodę z rzeki. Teraz jest pora deszczowa, więc rzeka wygląda tak jakby kawa płynęła, czyli woda z błotem. Woda musi trochę postać, by muł osiadł na dnie. Wtedy ludzie gotują wodę i przygotowują jedzenie. Tak to wygląda w wielu miejscach – dodaje.

Myśląc o budowie kolejnych studni w Afryce, ks. Stanisław Wojdak proponuje, by w każdej parafii przygotować miejsce, w którym wierni mogliby składać nakrętki.

W Tarnowie takie miejsce znajduje się przy kościele w Krzyżu. Punkty zbiórki są także w Czchowie, Jadownikach koło Brzeska i Słotowej.

Po zebraniu kilku lub kilkunastu worków z nakrętkami należy się skontaktować z Wydziałem Misyjnym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. (kom. 604998668).

Jest także zachęta do zbierania makulatury. Dzięki takiej akcji przed trzema laty udało się sfinansować wywiercenie sześciu studni głębinowych w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie i Ugandzie.

Posłuchaj:
Ks. Stanisław Wojdak
Ewa Biedroń, fot. ks. Piotr Skraba
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN