Dialog umocnieniem rodziny i trwałości małżeństwa

01.04.2021

Dialog jest jednym ze sposobów rozwiązywania problemów małżeńskich – mówi ks. dr Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Gość audycji “Małopolska silna rodziną” zwrócił uwagę, że dialog małżeński to jedna z recept formowania siebie i udanego, szczęśliwego małżeństwa.

– Nie takiej komunikacji typu: zrób zakupy, przywieź to, tamto, czyli nie chodzi o komunikację, o przekaz informacji, ale chodzi o dialog, czyli wejście w prawdę, wejście w siebie, wejście w problem. Jeżeli małżeństwa rozmawiają na tematy najważniejsze to są w stanie wszystko ‘przegadać’. Problemy małe, które się nawarstwiają są na bieżąco rozwiązywane. Małżeństwa, które dochodzą do wielkich kryzysów, takich, które sprawiają że w tych kryzysach się rozchodzą, najczęściej zaczęły się problemy od błahostek.

Jak dodaje duszpasterz rodzin dialog małżeński jest wskazówką, aby wszystkie sprawy dnia codziennego omawiać.

Unikajmy tzw. “cichych dni” – radzi kapłan.

– One zawsze próbują gdzieś tam się wcisnąć. Papież Franciszek mówi, że nie boi się tego, że w w ciągu dnia latają talerze, ale boi się jak małżonkowie kładą się spać niepogodzeni i wtedy i daje przestrogę: jeżeli taki dzień kończy się niepowodzeniem, to wtedy mówi o zimnej wojnie. My mówimy o cichych dniach, które jeżeli się przedłużają, to problem zamiast być rozwiązany narasta.

Ostatnim etapem prawdziwego dialogu w małżeństwie jest przebaczenie, którym powinien kończyć się każdy dzień. Niech nad waszym dniem nie zachodzi słońce! – radzi gość cotygodniowych audycji na antenie RDN ‘Małopolska silna rodziną’.

Audycje w każdą środę o 17.10.

Posłuchaj:
ks. Piotr Cebula
Cała rozmowa
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN