Diecezjalna Caritas nadal pomaga i zachęca do solidarności z poszkodowanymi

22.07.2021

30 rodzin poszkodowanych w wyniku ostatnich nawałnic wsparła Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Pomoc trafiła do mieszkańców Librantowej i Koniuszowej w regionie sądeckim, gdzie pod koniec czerwca przeszła trąba powietrzna.  Zniszczonych zostało kilkadziesiąt domów i budynków mieszkalnych.

Jak poinformował RDN dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Zbigniew Pietruszka, Caritas przeznaczyła na ten cel 300 tys. zł.

– Sumy przekazywane poszczególnym rodzinom były różne, począwszy od kilku tysięcy złotych do 15 tys. zł. Obecnie rodziny są w trakcie zakupów, różnego rodzaju środków materiałów budowlanych, wykończeniowych. Trwają prace związane z odbudową domów.

Nadal potrzebna jest pomoc również dla tych mieszkańców regionu, gdzie przeszły kolejne intensywne burze m.in. w okolicach Limanowej, Nowego Sącza, Brzeska, Tarnowa czy Zakliczyna.

Do parafii i osób poszkodowanych trafiły informacje w jaki sposób ubiegać się o pomoc ze strony Caritas. Informowały o tym także radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Po pierwszych zgłoszeniach od proboszczów, do poszkodowanych trafiły już osuszacze. Otrzymała je m.in. Piątkowa k. Nowego Sącza.

Nadal czekamy i jesteśmy otwarci, aby kontynuować pomoc – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

– Jeśli dotrą do nas pierwsze wnioski, które są dostępne na stronie internetowej diecezjalnej Caritas, a także ostał wysłany do wszystkich proboszczów. Po wypełnieniu wniosku Caritas przydziela odpowiednie środki.

Na wsparcie Caritas mogą także liczyć poszkodowani w wyniku niedzielnej trąby powietrznej mieszkańcy gminy Lisia Góra oraz rejonów Tarnowa.

Pierwsza pomoc finansowa już trafia do tych poszkodowanych.

Dodajmy, że niedziela 25 lipca będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie.

Z takim apelem zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Caritas Diecezji Tarnowskiej również zwraca się z prośbą do diecezjan, aby włączyli się w pomoc zarówno modlitewną, jak materialną.

– Najpierw poprzez naszą wspólną modlitwę w intencji poszkodowanych, a także poprzez składane ofiary. Szczególnie apelujemy do tych, którzy 4 lipca nie byli w stanie złożyć takiej ofiary. Jest okazja, aby w najbliższą niedzielę przyjść z pomocą wszystkim tym poszkodowanym.

Ofiary zebrane w niedzielę, 25 lipca trafią do Caritas Polska, która przekaże je poszkodowanym w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.

Posłuchaj:
ks. Zbigniew Pietruszka
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo(NS) - Wojciech Włodarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN